Kompozytorzy / Fryderyk Chopin
Fryderyk Chopin jest najwybitniejszym polskim kompozytorem i pianistą. Urodził się w Żelazowej Woli 1 marca 1810 roku w oficynie dworu należącego do hr. Skarbków, gdzie funkcję guwernera pełnił jego ojciec Mikołaj Chopin, spolonizowany Francuz. Fryderyk był drugim z czworga dzieci Mikołaja Chopina i Tekli Justyny z Krzyżanowskich; miał trzy siostry - Ludwikę, Izabelę i Emilię (przedwcześnie zmarłą). Jeszcze w roku 1810 rodzina przeniosła się do Warszawy, gdzie ojciec kompozytora otrzymał posadę w Liceum Warszawskim.
Fryderyk rozpoczął regularną naukę gry na fortepianie w wieku lat 6 u czeskiego imigranta Wojciecha Żywnego, wkrótce zaczął też komponować. Gościł z licznymi występami w salonach warszawskiej arystokracji, a jego talent muzyczny rozkwitał niesłychanie szybko. Po 6 latach domowej nauki Żywny stwierdził, że nie jest już w stanie dalej rozwijać pianistycznych umiejętności wychowanka. Rodzice Fryderyka zdecydowali, ze będzie dalej kontynuował edukację muzyczną u Józefa Elsnera w zakresie kompozycji.
Wszechstronne wykształcenie Chopin zdobył w Liceum Warszawskim, gdzie uczęszczał od roku 1823. W tym okresie wakacje spędzał regularnie poza Warszawą, najczęściej w majątkach przyjaciół. Wyjazdy do Szafarni, Sannik, Poturzyna, Dusznik, Torunia, Gdańska, Płocka i innych miejscowości Wielkopolski, Pomorza i Śląska, pozwoliły kilkunastoletniemu kompozytorowi poznać skarby kultury polskiej i muzykę ludową, która była jego jednym z głównych źródeł inspiracji prze całe życie.
W roku 1826 wstąpił do Szkoły Głównej Muzyki przy Uniwersytecie Warszawskim. Ukończył ją trzy lata później z opinią: „szczególna zdatność, geniusz muzyczny”. W tym czasie powstały pierwsze poważne kompozycje: Sonata c-moll, Fantazja na tematy polskie i dzieło przełomowe – Wariacje B-dur op. 2 na temat „Là ci darem la mano” z opery Don Giovanni Mozarta.
W 1829 roku Chopin wyjechał w pierwszą podróż do Wiednia zakończoną oszałamiającym sukcesem. Nie tylko wywołał entuzjazm tamtejszej publiczności, ale również po publikacji Wariacji op. 2 przez wiedeńskiego wydawcę zyskał entuzjastyczną recenzję Schumanna (zakończoną słynnym „czapki z głów Panowie, oto geniusz”). Chopin wkrótce skomponował dwa koncerty fortepianowe zaliczane do arcydzieł gatunku, oraz zaplanował powrót do Wiednia jesienią 1830 r. Tydzień po przekroczeniu granicy w muzycznej stolicy Europy zastała go jednak wiadomość o wybuchu powstania listopadowego. W roli politycznego imigranta, bez szans na organizację poważnych koncertów w Austrii, w lipcu 1831 roku ruszył w drogę przez Niemcy do Paryża. W Stuttgarcie dowiedział się o upadku powstania, co – po załamaniu nerwowym – ostatecznie skłoniło go do udania się w „inny świat”. Do Polski już nigdy nie wrócił.
Pierwsze miesiące w Paryżu nie należały do łatwych. Pod koniec lutego 1832 roku w salonach Pleyela zaprezentował się elicie ówczesnego świata muzycznego i odniósł wielki sukces. Błyskawicznie wszedł Chopin w krąg najwybitniejszych artystów epoki. Zaprzyjaźnił się z Lisztem, Berliozem, Hillerem, Heinem, Mickiewiczem, Delacroix i wieloma innymi. Nawiązał kontakty z polską Wielką Emigracją, zaprzyjaźnił się z księciem Adamem Czartoryskim i Deifiną Potocką.
W czasie największych paryskich sukcesów próbował ustabilizować swoje życie osobiste. W roku 1835 zacieśnił kontakty z rodziną Wodzińskich ze Służewa, rok później oświadczył się Marii Wodzińskiej i został przyjęty. Ostatecznie jednak do małżeństwa nie doszło, a okoliczności fiaska planów matrymonialnych do dziś nie są jasne. Jednak jeszcze w roku 1836 Chopin poznał Aurorę Dudevant (George Sand), francuską pisarkę, która miała na zawsze zmienić jego życie.
Związek Chopina i George Sand trwał niemal do ostatnich lat życia kompozytora i zakończył się w roku 1847. W tym czasie powstały jedne z najwybitniejszych jego kompozycji, a sześć kolejnych okresów letnich, które spędzał w letniej posiadłości George Sand w Nohant, należały bez wątpienia do najszczęśliwszych chwil w jego życiu po opuszczeniu ojczyzny.
Po rozstaniu z George Sand poważnie już wówczas chory Chopin dał w 1848 roku ostatni koncert w Paryżu, po czym za namową swojej uczennicy Jane Stirling udał się w długą podróż po Wielkiej Brytanii. To tam, mimo dużego osłabienia, po raz ostatni w życiu wystąpił publicznie podczas koncertu na rzecz polskich emigrantów 16 listopada 1848 roku w sali Guildhall w Londynie. Po powrocie do Paryża kompozytor ostatnie miesiące spędził pod opieką swojej siostry Ludwiki.
Fryderyk Chopin zmarł 17 października 1849 roku o godzinie 2 nad ranem. Jego ciało spoczęło w Paryżu na cmentarzu Père Lachaise. Z godnie z ostatnią wolą kompozytora, siostra Ludwika przewiozła jego serce do Polski, gdzie zostało wmurowane w filar Kościoła Świętego Krzyża w Warszawie.