Kompozytorzy / Witold Lutosławski / Trasy
Trasa Londyn
Po raz pierwszy Lutosławski przybył do Londynu na Światowe Dni Muzyki latem 1946 roku. Zgodnie z praktyką przyjętą przez Międzynarodowe Towarzystwo Muzyki Współczesnej sekcje krajowe typowały utwory, a ostatecznego wyboru z ich propozycji dokonywało międzynarodowe jury. Na liście polskich propozycji znalazły się Wariacje symfoniczne, lecz nie włączono ich do programu i Lutosławski uczestniczył w festiwalu jedynie jako słuchacz. Rok później Wariacje wykonane zostały jednak w Londynie, a to dzięki Grzegorzowi Fitelbergowi, który umieścił je w programie swego koncertu z orkiestrą BBC. Potem nastąpiła dziesięcioletnia pauza – efekt zatrzaśnięcia „żelaznej kurtyny” między Wschodem a Zachodem.
W 1958 roku dla BBC nagrany został Koncert na orkiestrę, a dwa lata później Muzyka żałobna zabrzmiała na londyńskich Koncertach Promenadowych. Takie były początki coraz żywszych kontaktów Lutosławskiego z Anglią i coraz częstszej obecności jego utworów w tutejszym życiu muzycznym. W żadnym innym mieście poza Warszawą nie odbyło się bowiem równie wiele premierowych wykonań jego muzyki co w Londynie. Tutaj po raz pierwszy zabrzmiał Koncert wiolonczelowy, Łańcuch I oraz Chantefleurs et chantefables. Tylko w Londynie aż dwukrotnie Lutosławski dyrygował podczas owych premier osobiście (Pierwszym Łańcuchem i Chantefleurs et chantefables). Częstym wizytom Lutosławskiego w Londynie sprzyjał fakt, iż tutaj miał siedzibę jego wydawca – Chester. A drobnym, ale bynajmniej nie marginesowym efektem tych wizyt były zapasy papieru nutowego, jakie Lutosławski mógł potem przywozić do Warszawy z Londynu – dla kompozytorów jego pokolenia podstawowego narzędzia pracy, które w PRL ciągle było tzw. towarem deficytowym, czyli nieosiągalnym.
-
BBC Symphony Orchestra. Fot. James Mitchell. (creative commons)
-
BBC Television Centre, fot. Martin Leng (creative commons)
-
Guildhall School of Music and Drama. Fot. Dirk Ingo Franke. (creative commons)
-
Królewska Akademia Muzyczna w Londynie. (creative commons)
-
Mścisław Rostropowicz. Fot. Mikhail Ozerskiy. (creative commons)
-
Queen Elizabeth Hall, fot. Saval (creative commons)
-
Royal Albert Hall podczas festiwalu BBC Proms. Fot. Amanda Slater. (creative commons)
-
Sala Koncertowa Snape Maltings w Snape. (creative commons)
-
Witold i Danuta Lutosławscy w Wielkiej Brytanii. Zbiory prywatne Gabrieli i Marcina Bogusławskich.
-
Witold Lutosławski podczas próby z orkiestrą BBC (1978). Zbiory Towarzystwa im. Witolda Lutosławskiego.
-
Witold Lutosławski w towarzystwie Mścisława Rostropowicza i Anne Sophie Mutter w Royal Festival Hall, 1987. Fot. Suzie Maeder/BE&W
-
Witold Lutosławski w Wielkiej Brytanii. Zbiory prywatne Gabrieli i Marcina Bogusławskich.