Kompozytorzy / Arne Nordheim / Trasy

 

Trasa Oslo II

Ta trasa po Oslo Arnego Nordheima zaczyna się w kościele katedralnym, w którym kompozytor był częstym gościem na organizowanych regularnie przez kantora Arilda Sandvolda koncertach organowych. Wykonano tu wiele jego własnych utworów. Tutaj też cały kraj i norweska rodzina królewska pożegnali go na zawsze po śmierci 5 czerwca 2010 roku. Stąd trasa prowadzi dalej do nowego gmachu Teatru Norweskiego. W tym wnętrzu odbyło się wykonanie oratorium Nordheima Draumkvedet, jednego ze szczytowych osiągnięć w jego kompozytorskiej twórczości. Tuż obok, na reprezentacyjnej stołecznej ulicy Karla Johana znajdują się dawne budynki Uniwersytetu w Oslo. W okresie studiów i później jako recenzent muzyczny Nordheim często odwiedzał salę koncertową w Auli. Także tutaj wykonywano wiele z jego własnych utworów.

Po drugiej stronie Karl Johans gate stoi Teatr Narodowy, gdzie Nordheim po raz pierwszy ukazał swoje kwalifikacje jako kompozytor muzyki scenicznej. Po drugie stronie gmachu teatru, przy Stortingsgata znajduje się Kawiarnia „Teatralna”, w której Nordheim okresowo bywał stałym gościem i spotykał się z najróżniejszymi artystami. Przy tej samej ulicy stoi także budynek, gdzie przez wiele lat znajdował się Teatr Norweski i gdzie również wykorzystywano muzykę Nordheima. W pobliżu jest stołeczny ratusz, z którym wiąże się wiele wydarzeń w życiu kompozytora. Najważniejszy jest jednak carillon na wieży, którym się wielokrotnie posługiwał.

W latach 60. Nordheim walczył o własny budynek filharmonii dla Oslo. Odniósł zwycięstwo. W Oslo Konserthus zostało wykonanych wiele jego dzieł, a stworzony przez niego gong kończący przerwę rozbrzmiewa podczas koncertów po dziś dzień.

Dalsza droga śladami Nordheima prowadzi przez plac pałacowy obok pałacu królewskiego. Po drugiej stronie pałacowego parku przy Wergelandsveien położona jest Grota, państwowa rezydencja honorowa, gdzie kompozytor mieszkał przez ostatnich trzydzieści lat swego życia. Dom Artystów po drugiej stronie Wergelandsveien również był miejscem wykonywania utworów Nordheima. Następny przystanek na trasie to Obserwatorium i Biblioteka Narodowa, gdzie za studenckich czasów Nordheim wypożyczał partytury, a obecnie w zbiorach muzycznych znajdują się liczne jego własne.

Tramwajem można następnie dojechać do Majorstuen i Norweskiej Wyższej Szkoły Muzycznej, w której w 2006 roku kompozytor uzyskał doktorat honoris causa i gdzie obecnie znajduje się Centrum im. Arnego Nordheima.

Nieco dalej w kierunku Blindern znajduje się siedziba Norweskiego Radia i Telewizji [NRK]. Tutaj Nordheim prowadził programy radiowe na temat muzyki, tu eksperymentował po raz pierwszy z muzyką elektroniczną i komponował muzykę do wielu słuchowisk. Poza tym radio i telewizja ogólnie rzecz biorąc, były istotnym przekaźnikiem jego muzyki.

Notam (Norweskie Centrum Technologii w Muzyce i Sztuce) posiada studio im. Nordheima, a część elektronicznych utworów kompozytora tu była opracowywana.

Ostatnim przystankiem na trasie jest Centrum Sztuki im. Henie i Onstada w Bærum, które w latach 70. dysponowało własnym studiem muzyki elektronicznej, gdzie zrealizowano liczne projekty muzyczne Nordheima.