Kompozytorzy / Arne Nordheim / Trasy

 

Trasa Trondheim, Lillehammer, Brekstad, Skjeberg

Ta trasa ma swój start w Centrum Kultury Stordal w Skjeberg, czyli w specjalnie zaaranżowanym parku dla osób z upośledzeniem wzroku. Arne Haukeland stworzył tutaj w 1968 roku we współpracy z Arnem Nordheimem dźwiękową rzeźbę „Oda do Światła”. Elektroniczna muzyka Nordheima, powstała między innymi w Studiu Eksperymentalnym w Warszawie, modyfikowana jest pod wpływem oświetlenia krajobrazu.

Następny przystanek – Lillehammer – to zimowe Igrzyska Olimpijskie w 1994 roku. Muzyka Arnego Nordheima, złożona z elementów wcześniejszych utworów, została tu wykorzystana podczas rozpalania olimpijskiego znicza oraz podczas ceremonii otwarcia i zamknięcia olimpiady.

Dalej trasa prowadzi nas do Centrum im. Hannah Ryggen w Ośrodku Kultury Ørland w Brekstad, gdzie wystawiane są tkaniny tej artystki. Nordheim często bywał w tym centrum, a w roku 1993 skomponował utwór na setną rocznicę urodzin Hannah Ryggen.

Ostatnim punktem tej trasy jest Trondheim, gdzie Nordheim współpracował z Sigurdem Sauem z tutejszego uniwersytetu NTNU przy wielu projektach muzyki elektronicznej. W 1997 roku odbyło się w katedrze prawykonanie monumentalnego oratorium Nordheima Nidaros, skomponowanego na tysiąclecie istnienia miasta Trondheim. Dzieło jest podsumowaniem twórczości Nordheima.