Kompozytorzy / Edvard Grieg / Trasy

 

Trasa Bergen

Miasto portowe nad Morzem Północnym, drugie co do wielkości miasto w Norwegii, najważniejszy ośrodek żeglugowy i handlowy w kraju, port przeładunkowy i turystyczny (wycieczkowce). W latach 1360–1754 ekspozytura Związku Hanzeatyckiego (grupy Wendyjskiej z ośrodkiem w Lubece, handel suszoną rybą). Uniwersytet i liczne szkoły wyższe.

W czasach Griega Bergen liczyło około 25 000 mieszkańców i tętniło życiem. Dorastanie w takim miejscu musiało być nie lada przeżyciem dla wrażliwego młodego chłopca. Nie bez kozery nazywano miasto wrotami Europy, skoro na ulicach słyszało się rozliczne obce języki, w porcie cumowały najróżniejsze statki z egzotycznymi banderami i towarami, a życie kulturalne kwitło dzięki licznym Bergeńczykom, którzy po podróżach i studiach w dalekim świecie zawijali do macierzystego portu, przynosząc ze sobą powiew nowych idei i nowych ludzi, w tym muzyków. W roku 1765 powstało Towarzystwo Muzyczne „Harmonien”, z własną orkiestrą „symfoniczną”, mieszanką zawodowych muzyków wojskowych i kościelnych oraz uzdolnionych amatorów.

Po studiach w Lipsku Grieg wrócił na krótko do Bergen, lecz szybko wyjechał do Kopenhagi, by tam kontynuować naukę. Do śmierci rodziców w 1875 roku regularnie odwiedzał miasto.

W roku 1880 na dwa sezony objął posadę dyrygenta orkiestry ”Harmonien”. Największą radością tych dwóch lat w Bergen była przyjaźń z prawnikiem Frantsem Beyerem. To on namówił Griega na zakup działki pod budowę domu w sąsiedztwie, jako że sam stawiał sobie siedzibę na południe od miasta w Hop. W roku 1884 decyzja zapadła i rok później w malowniczym miejscu na przylądku, 10 kilometrów od centrum stanęła willa Troldhaugen.

:

Edvard Grieg – Halling (taniec norweski) op. 47 nr 4 – Alexey Zuev (fortepian historyczny Erard, 1849), Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego (18.03.2016), zespół reżyserski: Lech Dudzik, Gabriela Blicharz.