Kompozytorzy / Arne Nordheim / Trasy

 

Trasa Europa

Trasa europejska rozpoczyna się w Warszawie, gdzie Nordheim wzbogacił się o wiele impulsów zarówno podczas pobytów na kolejnych festiwalach Warszawskiej Jesieni, jak i podczas pracy w Radiowym Studiu Eksperymentalnym. Wiele jego utworów wykonywano w polskiej stolicy, a także w kilku innych miastach Polski.

W Niemczech grano przede wszystkim muzykę baletową Nordheima. W Holandii szczególne znaczenie dla kompozytora miał Amsterdam. To tu po raz pierwszy usłyszał orkiestrę Concertgebouw, która potem także wykonywała jego utwory i zamawiała u niego muzykę.

Poprzez imprezy ISCM, organizowane w różnych miejscach Europy Dni Muzyki, Nordheim nawiązywał kontakty z kolegami i organizatorami życia muzycznego, którzy jego muzykę propagowali na swoich festiwalach. W wielu swoich utworach kompozytor wykorzystywał teksty włoskie, toteż licznie były one wykonywane we Włoszech.

Ważnym popularyzatorem muzyki Nordheima w Wielkiej Brytanii były stacje BBC, transmitujące między innymi koncerty z Festiwalu Muzyki Współczesnej w Huddersfield.