Kompozytorzy / Thomas Tellefsen / Trasy

 

Trasa Lata dojrzałości w Paryżu 1849–1874

Po śmierci Chopina w 1849 roku Tellefsen rozwinął karierę kompozytorską, pianistyczną i pedagogiczną. Przejął część uczniów Chopina w Paryżu i stał się poszukiwanym pedagogiem wyższych warstw społecznych. Fryderyk Chopin darzył swojego ucznia dużym zaufaniem. Przed śmiercią przekazał Tellefsenowi zadanie dokończenia planowanej przez siebie szkoły na fortepian łącznie z analizą stylu gry. Tellefsen opublikował także w roku 1860 w wydawnictwie Richaulta pierwsze pełne wydanie utworów Chopina na fortepian solo.

W 1858 roku Tellefsen ożenił się ze śpiewaczką Severine Bye (1839–1915) z Trondheim, która studiowała w Paryżu pod kierunkiem znanego pedagoga François Delsarte’a (1811–1871). Ślub odbył się w siedzibie poselstwa norwesko-szwedzkiego w Paryżu w obecności wielu znakomitości, m.in. księżnej Marceliny Czartoryskiej, jej męża księcia Aleksandra, księżniczki Golicyn, diuszesy de Coigny i baronowej Rothschild. Rok później urodziła się im córka Jeanne. Wydaje się, że rodzina prowadziła dom otwarty, gromadząc liczne towarzystwo spośród arystokracji i wyższych warstw społeczeństwa. Dom Tellefsenów stanowił także centrum dla przebywających w Paryżu Skandynawów. Wielokrotnie pojawiali się tam znakomity skrzypek norweski Ole Bull oraz pisarz i publicysta, animator kultury norweskiej Bjørnstjerne Bjørnson. W związku z wybuchem wojny francusko-pruskiej w 1870 roku rodzina wyjechała do Londynu, gdzie pozostała aż do roku 1873.

Kiedy wrócili do Paryża, Tellefsen był już poważnie chory. Zmarł 6 października 1874 roku, w wieku zaledwie 51 lat, i został pochowany na cmentarzu d’Auteuil w Paryżu. Tellefsen otrzymał za życia wiele odznaczeń, został m.in. kawalerem Orderu Świętego Olava (1867) i kawalerem królewskiego belgijskiego Orderu Leopolda (1871).

Trasa Typ trasy
Dzieciństwo Tellefsena w Trondheim Lokalna
Koncerty w Kristianii i Sztokholmie Lokalna
Lata dojrzałości w Paryżu 1849–1874 Lokalna
Student we Francji (1842–1849) Regionalna
Thomas Tellefsen w Wielkiej Brytanii Regionalna

:

Księżna Marcelina Czartoryska »

Paryż, Hôtel Lambert, 2 rue Saint-Louis-en-l’Île

Rothschildowie »

Paryż, 33 Rue St Honore

Tellefsen i muzyka dawna »

Paryż, 48 rue de la Victoire

Tellefsen – kameralista »

Paryż, 22 rue Rochechouart, Salle Pleyel

Tellefsen – kompozytor »

Paryż, Rue de Chaillot

Tellefsen – pedagog »

Paryż, Rue de Chaillot

Tellefsen – pianista »

Paryż, 22 rue Rochechouart, Salle Pleyel

Tellefsen – wydawca »

Paryż, 26 Boulevard Poissoniere