Kompozytorzy / Edvard Grieg / Katalog miejsc
Aleja do Muzeum Griega
Wędrując ku domowi Niny i Edvarda Griegów w Troldhaugen, porzucamy współczesność naznaczoną pośpiechem i mknącymi po asfalcie samochodami.
Tą wysadzaną bukami aleją kierował swe kroki ku domowi także wielki kompozytor. Z miasta przyjeżdżał albo powozem, albo pociągiem do stacji Hop, która znajduje sie tuż przed zjazdem na Troldhaugen.
Dzisiaj aleja ta wita zwiedzających jak piękna, naturalna brama wjazdowa z zielonym sklepieniem i żwirowanym podłożem.
Po drodze mijamy po lewej stronie posiadłość Hestetreet (Końskie Drzewo), którego część zakupił Edvard Grieg. Do dzisiaj stoi tutaj dom Martiny, córki Salomona Monsena, a wygląda jak domek portiera przy rozległej willi armatora Joachima Griega – kuzyna kompozytora w trzecim pokoleniu.
Przy drodze stanęło ostatnio parę nowoczesnych domów, ale oto zbliżamy się do terenów muzeum.
Wita nas współczesna instalacja przestrzenna Gunnara Torvunda: wycięty w grubej metalowej płycie, przypominającej poszycie kadłuba statku, profil kompozytora niby uchylone drzwi zaprasza do zwiedzania i wskazuje drogę do nowego muzeum albo historycznej willi. Instalacja nosi nazwę „Otwarty I” i została odsłonięta przez króla Haralda V z okazji oddania do użytku nowego budynku muzeum 25 maja 1995 r. Gunnar Torvund jest jednym z najwybitniejszych plastyków norweskich i autorem aż trzech rzeźb Griegowskich w Bergen. Instalacja „Otwarty II” stoi na terenie uniwersytetu na wzgórzu Sydnes przy kościele św. Jana, natomiast popiersie kompozytora znajduje się przed Domem Kultury „Stocznia” (Kulturhuset Verftet).
-
Aleja prowadząca do willi, fot. Dag Fosse, Muzeum Edvarda Griega.
-
Nina i Edvard Griegowie na drodze do willi (ok. 1907), zbiory Biblioteki Publicznej w Bergen.
-
Otwarty II, Gunnar Torvund (1995), fot. Alf Edgar Andresen.
-
Willa, fot. Dag Fosse, Muzeum Edvarda Griega.