Kompozytorzy / Edvard Grieg / Katalog miejsc

Muzeum Griega

Nowy gmach muzeum zbudowano zimą 1994–1995 roku, a jego otwarcia dokonała królowa Sonja 25 maja 1995. Znalazła tu miejsce stała wystawa poświęcona kompozytorowi, są pomieszczenia na wystawy czasowe, sala multimedialna, recepcja ze sklepem, udogodnienia dla zwiedzających, kawiarnia, magazyny oraz biura administracji.

Realizacja projektu architekta Helgego Borgena zebrała wiele pochwał za formę i dobór materiałów. Zwycięski projekt Borgena w konkursie architektonicznym nosił nazwę „Poranny żart” (lub w drugim znaczeniu: Poranna kreska - „Morgenstrek”) i mieścił w sobie szereg elementów pierwotnej willi Griega: duże powierzchnie okien, zastosowanie drewna, wieżę, naroża itp. Pomalowane zaś na czarno kolumny są kontynuacją otaczających muzeum drzew.

Ekspozycja stała prowadzi nas przez życie i muzykę Edvarda Griega. To wystawa typu „patrz i czytaj”. Teksty obejmują trzy poziomy percepcji: tytuły, obszerny tekst główny i rozszerzenie szczegółowe. Materiał fotograficzny i eksponaty w gablotach są dopełnieniem tekstu i dają wgląd w świat kompozytora. Dopiero jednak wizyta w willi, studiowanie rękopisów, których spory zbiór posiada Biblioteka Publiczna w Bergen, oraz kontemplowanie muzyki Griega daje szansę autentycznego zagłębienia się w jego środowisko.

Dlatego też sama wystawa stanowi jedynie pożyteczne tło i daje przedsmak tego, co nas czeka w królestwie Griega.

W sali wystawowej stoi na środku niewielka statuetka kompozytora wykonana przez wielkiego rzeźbiarza norweskiego Gustava Vigelanda. Jest to projekt pomnika, który miał zostać wzniesiony w 1915 roku. Co prawda zadanie to powierzono innemu artyście, Ingebrigtowi Vikowi, niemniej Vigeland wykonał projekt i nazwał go: „Edvard Grieg słucha śpiewu ptaszka”. (Pomnik autorstwa Vika odsłonięto w 1917 r. w Parku Miejskim, a jego replika stoi przed salą koncertową Troldsalen).

W sali multimedialnej można obejrzeć montaż słowno-muzyczny „Własnymi słowami” - ilustrowany zdjęciami i złożony z cytatów z listów i artykułów Griega oraz z wykonania jego Ballady g-moll op. 25, całość autorstwa Evy Charlotte Nielsen i Sveina Erika Amundsena. Materiał powstał z okazji wielkiej Wystawy Griegowskiej w 1993 roku (150. rocznica urodzin) i zebrał liczne międzynarodowe nagrody.

W sali znajduje się ekspozycja ilustracji Marvina Hallerakera do książki „Mały Grieg” z 1993 roku. Można tu także wykonywać muzykę.

Gobelin zatytułowany „Znak” w holu muzeum jest autorstwa Jana Grotha. Artysta od lat osiadły za granicą (Dania, USA) należy do światowej czołówki artystów plastyków, jest wykładowcą w Nowym Jorku, ma tam też swoją pracownię, drugą posiada w Kopenhadze, a związek z Norwegią utrzymuje dzięki trzeciej, którą założył w letnim domku w Dagali. Jego prace znajdują się w czołowych muzeach i galeriach całego świata, a Muzeum Sztuki w Stavanger posiada duży zbiór jego dzieł. Gobelin Jana Grotha zdobi także halę lotniska Gardermoen, a najbardziej chyba znanym i jednym z głównych jego dzieł jest haftowana na płótnie kurtyna w Det Norske Teatret o powierzchni 200 m² (1985).

W sklepie znajdującym się w holu muzeum oprócz biletów można nabyć artykuły produkowane wyłącznie na potrzeby muzeum w Troldhaugen.

W eleganckiej kawiarni można się orzeźwić, zamówić lunch, a nawet zaprosić tu gości na towarzyskie spotkanie. Są więc świetne możliwości, by połączyć zwiedzanie i koncert z kulinarnym finałem.

Wystawy w dolnej kondygnacji zmieniają się z roku na rok. Pokazywano już zdjęcia portretowe Griega z komentarzami złożonymi z cytatów z listów i artykułów kompozytora (album „Edvard Grieg – „Portrettene” jest dostępny w wersji norweskiej i angielskiej). Można też było obejrzeć rysunki i karykatury na wystawie „Grieg wśród przyjaciół i nieprzyjaciół” (książka o tym tytule jest dostępna po norwesku, katalog z wystawy w wersji niemieckiej i angielskiej).

Miejsce Kategoria
Aleja do Muzeum Griega Edukacja, Inne
Amsterdam
Antico Caffè Greco Kawiarnie
Basen portowy
Inne
Berlin Występy
Biblioteka Publiczna w Bergen Inne
Bruksela Występy
Dom Feliksa Mendelssohna-Bartholdy'ego Inne
Dom Misyjny Występy
Dwór w Landås Mieszkania
Dworzec kolei żelaznej w Lipsku Inne
Eremitagen w Jægersborgu Dwory / Pałace / Zamki
Genewa Występy
Gewandhaus Występy
Grand Café Kawiarnie
Grieghallen Występy
Grób Edvarda i Niny Cmentarze
Haukeland Mieszkania
Helsinge w Gribskov Inne
Helsingör Dwory / Pałace / Zamki
Hotel Cecil Hotele / Zajazdy
Hotel Westminster Hotele / Zajazdy
Humlebæk Inne
Jezioro Gurre Inne
Kalwaria Kościoły / Miejsca kultu
Karlsbad (Karlovy Vary)
Hotele / Zajazdy
Konserwatorium Lipskie Edukacja
Kościół Mariacki Kościoły / Miejsca kultu
Kościół Św. Jana Kościoły / Miejsca kultu
Kościół Św. Tomasza Kościoły / Miejsca kultu
Królewskie Konserwatorium Muzyczne Edukacja
Lago Maggiore Inne
Londyn Inne
Loża Edukacja
Miejski dom rodziny Griegów Mieszkania
Mothsgaard/Søllerød Kro Mieszkania
Muzeum architektury Stare (Gamle) Bergen Mieszkania
Muzeum Griega Inne
Nabrzeże Niemieckie Inne
Opera w Lipsku Inne
Øvre Voldgate 2 Mieszkania
Pałac Odd Fellows Dwory / Pałace / Zamki
Paryż Inne
Piazza Barberini Inne
Piazza del Popolo Inne, Kościoły / Miejsca kultu
Pincio Inne
Pracownia kompozytora Mieszkania
Praga
Inne
Rungstedlund Mieszkania
Sala Koncertowa Braci Hals Występy
Sala Trolli Występy
Sanatorium na Voksenkollen Hotele / Zajazdy
Schody Hiszpańskie Inne
Sorrento
Hotele / Zajazdy
Spacer po willi Griega Mieszkania
Stare Miasto ze Starym Ratuszem w Lipsku
Inne
Stowarzyszenie Skandynawskie Inne
Szkoła średnia im. Hansa Tanka Edukacja
Sztokholm Inne
Targ Rybny
Teatr Królewski Występy
Teatr Narodowy Występy
Teatr Scena Narodowa Występy
Tivoli Inne
Via Sistina 100 Mieszkania
Villa Medici Inne
Villefranche-sur-Mer
Inne
Warszawa Inne, Występy
Wiedeń Inne
Wielka Sala Kasyna Występy
Wydawnictwo Petersa
Wydawcy / Księgarnie
Wydawnictwo Wilhelma Hansena Wydawcy / Księgarnie
Zamek Fredensborg Dwory / Pałace / Zamki
Zamek Frederiksborg Dwory / Pałace / Zamki