Kompozytorzy / Edvard Grieg / Katalog miejsc
Muzeum Griega
Nowy gmach muzeum zbudowano zimą 1994–1995 roku, a jego otwarcia dokonała królowa Sonja 25 maja 1995. Znalazła tu miejsce stała wystawa poświęcona kompozytorowi, są pomieszczenia na wystawy czasowe, sala multimedialna, recepcja ze sklepem, udogodnienia dla zwiedzających, kawiarnia, magazyny oraz biura administracji.
Realizacja projektu architekta Helgego Borgena zebrała wiele pochwał za formę i dobór materiałów. Zwycięski projekt Borgena w konkursie architektonicznym nosił nazwę „Poranny żart” (lub w drugim znaczeniu: Poranna kreska - „Morgenstrek”) i mieścił w sobie szereg elementów pierwotnej willi Griega: duże powierzchnie okien, zastosowanie drewna, wieżę, naroża itp. Pomalowane zaś na czarno kolumny są kontynuacją otaczających muzeum drzew.
Ekspozycja stała prowadzi nas przez życie i muzykę Edvarda Griega. To wystawa typu „patrz i czytaj”. Teksty obejmują trzy poziomy percepcji: tytuły, obszerny tekst główny i rozszerzenie szczegółowe. Materiał fotograficzny i eksponaty w gablotach są dopełnieniem tekstu i dają wgląd w świat kompozytora. Dopiero jednak wizyta w willi, studiowanie rękopisów, których spory zbiór posiada Biblioteka Publiczna w Bergen, oraz kontemplowanie muzyki Griega daje szansę autentycznego zagłębienia się w jego środowisko.
Dlatego też sama wystawa stanowi jedynie pożyteczne tło i daje przedsmak tego, co nas czeka w królestwie Griega.
W sali wystawowej stoi na środku niewielka statuetka kompozytora wykonana przez wielkiego rzeźbiarza norweskiego Gustava Vigelanda. Jest to projekt pomnika, który miał zostać wzniesiony w 1915 roku. Co prawda zadanie to powierzono innemu artyście, Ingebrigtowi Vikowi, niemniej Vigeland wykonał projekt i nazwał go: „Edvard Grieg słucha śpiewu ptaszka”. (Pomnik autorstwa Vika odsłonięto w 1917 r. w Parku Miejskim, a jego replika stoi przed salą koncertową Troldsalen).
W sali multimedialnej można obejrzeć montaż słowno-muzyczny „Własnymi słowami” - ilustrowany zdjęciami i złożony z cytatów z listów i artykułów Griega oraz z wykonania jego Ballady g-moll op. 25, całość autorstwa Evy Charlotte Nielsen i Sveina Erika Amundsena. Materiał powstał z okazji wielkiej Wystawy Griegowskiej w 1993 roku (150. rocznica urodzin) i zebrał liczne międzynarodowe nagrody.
W sali znajduje się ekspozycja ilustracji Marvina Hallerakera do książki „Mały Grieg” z 1993 roku. Można tu także wykonywać muzykę.
Gobelin zatytułowany „Znak” w holu muzeum jest autorstwa Jana Grotha. Artysta od lat osiadły za granicą (Dania, USA) należy do światowej czołówki artystów plastyków, jest wykładowcą w Nowym Jorku, ma tam też swoją pracownię, drugą posiada w Kopenhadze, a związek z Norwegią utrzymuje dzięki trzeciej, którą założył w letnim domku w Dagali. Jego prace znajdują się w czołowych muzeach i galeriach całego świata, a Muzeum Sztuki w Stavanger posiada duży zbiór jego dzieł. Gobelin Jana Grotha zdobi także halę lotniska Gardermoen, a najbardziej chyba znanym i jednym z głównych jego dzieł jest haftowana na płótnie kurtyna w Det Norske Teatret o powierzchni 200 m² (1985).
W sklepie znajdującym się w holu muzeum oprócz biletów można nabyć artykuły produkowane wyłącznie na potrzeby muzeum w Troldhaugen.
W eleganckiej kawiarni można się orzeźwić, zamówić lunch, a nawet zaprosić tu gości na towarzyskie spotkanie. Są więc świetne możliwości, by połączyć zwiedzanie i koncert z kulinarnym finałem.
Wystawy w dolnej kondygnacji zmieniają się z roku na rok. Pokazywano już zdjęcia portretowe Griega z komentarzami złożonymi z cytatów z listów i artykułów kompozytora (album „Edvard Grieg – „Portrettene” jest dostępny w wersji norweskiej i angielskiej). Można też było obejrzeć rysunki i karykatury na wystawie „Grieg wśród przyjaciół i nieprzyjaciół” (książka o tym tytule jest dostępna po norwesku, katalog z wystawy w wersji niemieckiej i angielskiej).
-
Muzeum Edwarda Griega, fot. Andreas Sandberg. (creative commons)
-
Sala koncertowa, fot. Dag Fosse, zbiory Muzeum Griega.
-
Wnętrze Domu Griega, fot. Dag Fosse, zbiory Muzeum Griega.