Kompozytorzy / Arne Nordheim / Katalog miejsc
Filharmonia w Oslo
Filharmonię (właściwie Dom Koncertów) otwarto w 1977 roku w celu „zapewnienia szerokiej oferty kulturalnej dla całej ludności” w postaci około 300 wydarzeń rocznie. Na inaugurację Arne Nordheim ofiarował kompozycję dźwiękową, która do dziś służy do informowania publiczności o zbliżającym się końcu przerwy. Sygnał, który kompozytor nazwał wieloznacznie „Wezwaniem” (Innkalling), pochodzi z kompozycji Pace, napisanejw 1970 roku na zamówienie Polskiego Radia i dedykowanej Józefowi Patkowskiemu. Materiałem wyjściowym jest nagranie tekstu praw człowieka, czytanych równocześnie, lecz w różnym tempie przez mężczyznę, kobietę i chłopca. Dźwięk został opracowany w Studiu Eksperymentalnym Polskiego Radia tak, że tekstu nie da się zidentyfikować. Głosy przeformowano w dźwięki przypominające bicie dzwonów. „Wezwanie” trwa w gmachu Filharmonii trzy minuty, dokładnie tyle samo, co środkowa część elektroakustycznego utworu Pace. (Zob. też Studio Eksperymentalne Polskiego Radia).
Orkiestra Filharmoniczna Oslo od 1977 roku ma swoją bazę w Domu Koncertów i wiele razy wykonywała utwory orkiestrowe Nordheima.
Na pięćdziesiątą rocznicę urodzin kompozytora 20 czerwca 1981 roku orkiestra pod dyrekcją Charlesa Dardena grała Suitę z baletu „Burza” (The Tempest) i Nachruf na smyczki.
10 października 1985 roku wykonano Response III na organy, instrumenty perkusyjne i taśmę. 21 października 1985 roku Norweska Orkiestra Kameralna dokonała prawykonania utworu Boomerang na obój i orkiestrę kameralną.
Uroczysty koncert dla uczczenia osiemdziesiątej rocznicy urodzin króla Olava V, 2 lipca 1983 roku, otworzyło prawykonanie Venit Rex Nordheima, na zespól trąbek sygnałowych, chór mieszany, orkiestrę symfoniczną, organy i dźwięk dzwonów.
Z okazji stulecia uchwalenia Konwencji berneńskiej (o ochronie dzieł literackich i artystycznych) Nordheim skomponował Varder (Wytyczanie szlaków) na zespół trąbek sygnałowych (8 lub więcej) i orkiestrę, który to utwór wykonano 3 września 1986 roku.
W roku 1990 Nordheim otrzymał nagrodę honorową Rady Nordyckiej, której wręczenie odbyło się na uroczystości w Filharmonii – Domu Koncertów.
Siedemdziesiąte urodziny kompozytora w 2001 roku uczczono wielkim koncertem z udziałem Orkiestry Filharmonicznej Oslo, czołowych aktorów i muzyków solistów w kraju.
W roku 1995 ruchowi uczonych na rzecz rozbrojenia Pugwash oraz jego ówczesnemu przewodniczącemu, polsko-żydowskiego pochodzenia fizykowi, Józefowi Rotblatowi została przyznana pokojowa Nagroda Nobla – miała ona wówczas także podkreślić pięćdziesiątą rocznicę zrzucenia bomby atomowej na Hiroszimę. 11 grudnia odbył się z tej okazji uroczysty koncert w Filharmonii w Oslo, na którym w pierwszej części Orkiestra Filharmoniczna w Oslo pod dyrekcją Władimira Aszkenazy'ego wykonała mszę World Mass for Peace. Kilku światowej sławy kompozytorów poproszono o napisanie części tej mszy. Nordheim skomponował Sanctus na sopran i orkiestrę. Pozostałe ogniwa są autorstwa YoritsuneAszkenazy’egoa Matsudairy (Japonia), Giancarla Menottiego (Włochy), Armando Kriegera (Aregntyna), Alfreda Schnittkego (Rosja/Niemcy), Krzysztofa Pendereckiego (Polska) i Sergia Rendina (Włochy).
-
Filharmonia w Oslo. Fot. Bengt Oberger. (creative commons)