Kompozytorzy / Arne Nordheim / Katalog miejsc
Oczyszczalnia ścieków Bekkelaget
Oczyszczalnia ścieków Bekkelaget została oddana do użytku w 2001 roku. Jest to druga co do wielkości w Norwegii oczyszczalnia biologiczna, usuwająca ze ścieków azotany. Oczyszcza ścieki wytwarzane przez 290 tysięcy mieszkańców wschodniej części Oslo oraz częściowo gmin Oppegård i Nittedal. Jej działanie warunkuje czystość wód Indre Oslofjordu (wewnętrznej części fiordu) i sprawia, że można się tam kąpać, łowić ryby i żeglować. Oczyszczalnia filtruje około 42 mln m³ ścieków rocznie.
W gigantycznych halach z basenami osadowymi działa instalacja dźwiękowa Dråpen (Kropla) Arnego Nordheima. Jest to przykład, że sztukę można umieścić w nieoczekiwanych dla większości odbiorców kontekstach.
Muzyka ma postać nagranej na twardy dysk masy pojedynczych plików – fragmentów dźwięków i tonów – oraz programu sterującego, wybierającego poszczególne pliki. Program sterujący stosuje się do ilości ścieków, które spływają do systemu oczyszczającego, i wybiera materiał dźwiękowy oraz gęstość dźwięku w zgodzie z sygnałami, które otrzymuje z konsolety sterującej oczyszczalnią. Instalacja jest wyposażona w 21 głośników, a dźwięki przemieszczają się z jednego głośnika na drugi według zaplanowanych wzorów, lecz mieszają się także ze swoistymi dźwiękami mechanicznymi i towarzyszącymi procesowi oczyszczania ścieków do czystej wody.
Nordheim o projekcie Dråpen:
„Gdzieś w głębi tej góry powinniśmy zaaranżować spotkanie technologii z humanizmem. Celem ma być wprowadzenie zwiedzających w funkcję tego miejsca i pozwolenie, by elementy procesu oczyszczania określiły rezultat dźwiękowy. Wyobrażam sobie, że kroplopodobne dźwięki będą mogły opowiedzieć nieco o olbrzymich objętościach płynów, które wiodą swój nieznany żywot pod masywem Ekebergu. Dźwięki dadzą może zwiedzającym pojęcie o odległościach i o materialności otoczenia skały i wody”.
Sigurd Saue stworzył symulowane nagranie brzmienia instalacji Nordheima w oczyszczalni.
-
Oczyszczalnia ścieków Bekkelaget. (creative commons)