Kompozytorzy / Arne Nordheim / Katalog miejsc
Wydawnictwo Wilhelma Hansena
Wydawnictwo Wilhelma Hansena zostało założone przez Jensa Wilhelma Hansena w 1857 roku i od tamtej pory stało się jednym z ważniejszych muzycznych domów wydawniczych na Północy. W 1988 zostało zakupione przez Music Sales. Wilhelm Hansen wydawał dzieła najznaczniejszych kompozytorów nordyckich, m.in. Edvarda Griega, Jeana Sibeliusa i Carla Nielsena. Kontynuując tę tradycję, wydawnictwo postawiło w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku na pełnych inicjatyw, młodych kompozytorów. Vagn Holmboe i Per Nørgaard byli zadowoleni ze współpracy z wydawnictwem, a Arne Nordheim zapewne liczył, że jego muzyka zyska większą międzynarodową popularność, ukazując się u „Wilhelma Hansena” niż w jakiejś norweskiej oficynie, zauważył bowiem, że wydawnictwo, wówczas ulokowane na Kongens Nytorv, aktywnie promuje swoje wydania na ówczesnych festiwalach i w instytucjach muzycznych w całej Europie.
27 kwietnia 1961 roku Nordheim podpisał pierwszą umowę z wydawnictwem Wilhelma Hansena. Pierwszym wydanym tam utworem była Canzona na orkiestrę, którą w następnych latach wykonywano w wielu europejskich ośrodkach. Wydawnictwo musiało mieć duże zaufanie do kompozytora, bo w kontrakcie zapisano prawo do pierwszego wydania wszystkich przyszłych utworów Nordheima oraz automatyczną odnawialność umowy co trzy lata. Aktywność promocyjna wydawnictwa wobec muzyki Nordheima była istotnym czynnikiem, dzięki któremu kompozytor otrzymywał wiele zagranicznych zamówień.
Z racji publikowania utworów w Kopenhadze wielokrotnie też wykonywano tutaj jego muzykę. Aftonland wykonano w Duńskim Radiu w 1959 roku, a w roku 1964 w Królewskim Teatrze wystawiono balet Ivona Craméra Katharsis z muzyką Nordheima. W 1979 roku w tym samym teatrze wystawiono balet Glena Tetleya Greening udźwiękowiony przez Nordheima.
Dla akordeonisty Mogensa Ellegaarda, gitarzysty Ingolfa Olsena i perkusisty Benta Lylloffa, tworzących zespół Trio Mobile, Nordheim napisał wiele utworów, z którymi koncertowali po Danii, Szwecji i Polsce.
Posłuchaj:
-
Strona tytulowa Clamavi.
-
Strona tytułowa Trzech lamentacji.