Kompozytorzy / Arne Nordheim / Katalog miejsc

Izraelskie Radio

Muzykolog i dziennikarz radiowy Yisrael Daliot, który w 1969 roku przebywał na stypendium naukowym w Norwegii, poznał Arnego Nordheima w związku z ustalaniem programu planowanego koncertu jego muzyki w Jerozolimie i od tego czasu był głównym jej propagatorem w Izraelu.

30 stycznia 1990 roku radio transmitowało koncert utworów Nordheima w wykonaniu Jerozolimskiej Orkiestry Symfonicznej Radia Izraelskiego zorganizowany przy współpracy ambasady norweskiej w Tel Avivie. Przed koncertem Nordheim udzielił wywiadu Yisraelowi Daliotowi i omówił prezentowane utwory. Orkiestra zagrała zrewidowaną wersję Epitaffio z taśmą oraz akompaniowała Aagemu Kvalbeinowi, który wykonał koncert wiolonczelowy Tenebrae.

Z okazji sześćdziesiątych urodzin Arnego Nordheima Yisrael Daliot transmitował l czerwca 1991 w radiu izraelskim koncert z Festiwalu w Bergen, na którym Nordheim wystąpił w roli kompozytora festiwalowego. Obok dwugodzinnego wywiadu nadano Aurorę na cztery głosy solowe, krotale i taśmę. W 2001 roku w wydawnictwie Aschehoug ukazała się książka „Dźwięczące słowa – rozmowy z Arnem Nordheimem” pióra Daliota.

Yisrael Daliot doprowadził też w 1993 roku do wykonania Nedstigningen Nordheima po hebrajsku we współpracy z NRK. Wiersz Steina Mehrena przetłumaczyła Naomi Varda Daliot. Wykorzystano oryginalne nagranie orkiestry NRK solistów chóru dziecięcego, chórów mieszanych i elektrofonii, natomiast tekst po hebrajsku recytował jeden z najlepszych spikerów radia izraelskiego. Nordheim osobiście redagował nagrania. Ta wersja Nedstigningen odniosła wielki sukces i w izraelskim radiu była nadawana siedmiokrotnie, nie licząc obecności w programach typu koncert życzeń. Niewiele utworów współczesnych cieszyło się taką popularnością w Izraelu jak właśnie Nedstigningen. W związku z wykonaniem Nordheim określił swój stosunek do języka hebrajskiego, opowiedział o młodzieńczej fascynacji Gustavem Mahlerem i o podziwie dla „Doktora Faustusa” Tomasza Manna, Wspomniał, że Wirklicher Wald na sopran, wiolonczelę, chór i orkiestrę powstał z inspiracji melodramatem Arnolda Schönberga, Ocalały z Warszawy op. 46 na głos mówiony, chór męski i orkiestrę (1947), w którym kompozytor posługuje się trzema językami: angielskim, niemieckim i hebrajskim. Nordheim znał izraelskiego kompozytora Paula Ben-Haima i interesował się jego muzycznym wykorzystaniem hebrajskiego akcentu melodycznego.

Dla uczczenia pięćdziesiątej rocznicy zakończenia wojny w 1945 roku Helmut Rilling z Międzynarodowej Akademii Bachowskiej w Stuttgarcie zamówił „Requiem pojednania” u czternastu kompozytorów z krajów, które walczyły ze sobą podczas II wojny światowej. Mieli oni skomponować wspólnie utwór upamiętniający ofiary. Kiedy Nordheima poproszono o napisanie jednej z części, kompozytor, który sam przeżył wojnę i wciąż miał żywe wspomnienia z wizyty w Izraelu, chciał skomponować muzykę do żydowskiej modlitwy za zmarłych „Kadisz”. Znalazł szwedzki przekład i przez Yisraela Daliota uzyskał nagrania dawnych melodii z radia izraelskiego. Okazało się jednak, że kompozytorzy mają do dyspozycji jedynie części mszy łacińskiej, katolickiego requiem (za zmarłych). Nordheim skomponował więc muzykę do części Sekwencji – „Confutatis” (Gdy już pójdą potępieni) na sopran i chór. Zdaniem Daliota w melizmatach recytacji pobrzmiewa echo hebrajskiego śpiewu, co przydaje mszy jako całości symbolicznego wymiaru.

W roku 1995 na koncercie radiowym Iris Assayas, koncertmistrzyni wiolonczel Jerozolimskiej Orkiestry Symfonicznej, wykonała solowe Clamavi Nordheima.

Podczas drugiej wizyty w Izraelu w 1996 roku Nordheim wziął udział w programie radiowym „Magazyn Muzyczny”.Pociągnęło to za sobą wykonanie kilku dalszych jego utworów: Powrót Żmirłacza na puzonie z towarzyszeniem elektrofonii zagrała w Centrum Muzycznym Eden i Tamira Emma Juliette Boyd, a na późniejszych koncertach w Tel Awiwie i Jerozolimie pojawiły się Listen na fortepian, zagrane przez Einara Steena-Nøkleberga i Aftonland w wersji na baryton i zespół kameralny wykonany przez Paula Robinsona, tenor i Israel Contemporary Players pod dyrekcją Nicholasa Carthy'ego.

Miejsce Kategoria
Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego Edukacja
Aula Uniwersytecka Inne
Biblioteka Narodowa Edukacja
Brekstad w gminie Ørland Inne
British Broadcasting Corporation Radio / Telewizja
Centrum Kennedy'ego Występy
Centrum Kultury Storedal Inne
Centrum Sztuki im. Henie i Onstada w Baerum Edukacja
Concertgebouw Występy
Dawna Loża (Gamle Logen) Występy
Dom Artystów Inne
Dom Misyjny Calmeyergaten Występy
Festiwal w Bayreuth Występy
Festiwal w Bergen Występy
Filharmonia Warmińsko-Mazurska im. Feliksa Nowowiejskiego Występy
Filharmonia w Oslo Występy
Grieghallen Występy
„Grota” Mieszkania
Håkonshallen Występy
Hergisheim
Mieszkania
Izraelskie Radio Radio / Telewizja
Izraelski Instytut Muzyczny Inne
Jerozolimska Akademia Muzyki i Tańca im. Samuela Rubina Inne
Jerozolimska Orkiestra Symfoniczna IBA Występy
Katedra Nidaros Kościoły / Miejsca kultu
Kawiarnia Teatralna Kawiarnie
Konserwatorium Muzyczne w Oslo Edukacja
Konsulat Generalny w Nowym Jorku Inne
Kościół katedralny w Oslo Kościoły / Miejsca kultu
Kościół w Larviku Kościoły / Miejsca kultu
Królewska Akademia Muzyczna Edukacja
Lillehammer – Igrzyska Olimpijskie Inne
Międzynarodowa Akademia Bachowska Występy
Niderlandzki Teatr Tańca
Norweska Rada Kultury Inne
Norweska Wyższa Szkoła Muzyczna (NMH) Edukacja
NOTAM Edukacja
NRK, radio i telewizja Radio / Telewizja
Obserwatorium Inne
Oczyszczalnia ścieków Bekkelaget Inne
Olavsgate 3, Larvik Inne
Opera Norweska Inne
Opera Norweska w Teatrze Ludowym Występy
Orkiestra Filharmoniczna w Los Angeles Występy
Orkiestra Symfoniczna Radia Południowo–Zachodnich Niemiec (SWR) Występy
Orkiestra Wirtemberskiej Opery Państwowej Występy
Øvre Jegersborggate 13, Larvik Inne
Pałac Koncertowy Występy
Quality Hotel Grand Farris Hotele / Zajazdy
Radio Szwedzkie Radio / Telewizja
Radiowa Orkiestra Symfoniczna w Kopenhadze
Ratusz Miejski w Gdańsku Inne
„Rendezvous” na smyczki
Występy
Sala Kongresowa w Osace
Santori Horu (Suntory Hall) Występy
Ściana Płaczu Kościoły / Miejsca kultu
Stołeczny Ratusz Inne
Stowarzyszenie „Nowa Muzyka”
Studio Eksperymentalne Polskiego Radia
Radio / Telewizja
Szkoła powszechna
Edukacja, Inne
Teatr Loża Miejsca wykonań
Teatr Narodowy Miejsca wykonań
Teatr Norweski I Inne
Teatr Norweski II Inne
Teatro La Fenice Miejsca wykonań
Teatr Scena Narodowa Występy
Towarzystwo im. Witolda Lutosławskiego Inne
Trydent Inne
„Uciecha” Inne
Uniwersytet Techniczno-Przyrodniczy NTNU Edukacja
Warszawska Jesień Miejsca wykonań
Wydawnictwo Wilhelma Hansena Wydawcy / Księgarnie
Związek Kompozytorów Norweskich Inne