Kompozytorzy / Fryderyk Chopin / Katalog miejsc
Rościszewo
Rościszewo położone jest 10 km na północ od Sierpca, w woj. mazowieckim na granicy Mazowsza i Ziemi Dobrzyńskiej. Nazwa wsi pochodzi od nazwiska zasłużonego rodu Rościszewskich (herbu Junosza). Poprzez małżeństwo z Katarzyną Rościszewską w 1728 r. właścicielem wsi został stolnik płocki, pułkownik Józef Jeżewski. Dzięki jego inicjatywie król August III Sas zgodził się w 1752 r. przyznać prawa miejskie, jednak miasto ostatecznie nie powstało.
Podróżując latem 1827 r. na Pomorze, Fryderyk Chopin wraz z hrabią Ksawerym Zboińskim odwiedził rościszewską posiadłość. Z rodziny Jeżewskich pochodziła matka hrabiego Zboińskiego, Józefa Jeżewska, która wyszła za mąż w miejscowym kościele w 1789 r. za Jana Nepomucena Zboińskiego (szambelana królewskiego).
Historia parafii w Rościszewie sięga aż XIV w., a pierwsze wzmianki o murowanym kościele pochodzą z 1598 r. Zachowany do czasów obecnych kościół pod wezwaniem Opieki św. Józefa, został wybudowany w latach 1779–1781, dzięki fundacji generała wojsk koronnych, Benedykta Jeżewskiego. Jest to murowany budynek z dwiema kaplicami po bokach oraz kruchtą, który w 1932 r. został rozbudowany o prezbiterium i zakrystię. Wewnątrz można podziwiać m.in. ambonę z II poł. XVIII w., oraz monstrancję z poł. XVII w.
W 1827 r. w dobrach rościszewskich zamieszkiwało 308 osób. Do dziś zachował się osiemnastowieczny parterowy murowany dwór z dwiema oficynami (kilkakrotnie przebudowywany w XIX i XX w.) – dawna siedziba rodziny Jeżewskich, właścicieli Rościszewa.
Budynek w ostatnim czasie odrestaurowano i obecnie mieści się tam Urząd Gminy, biblioteka, komisariat policji, centrum internetowe. W jednym z pomieszczeń urządzono izbę pamięci poświęconą Fryderykowi Chopinowi.
-
Dwór z XVIII wieku. Fot. Andrzej Maćkiewicz.
-
Kościół Św. Józefa. Fot. Andrzej Maćkiewicz.
-
Pomnik Fryderyka Chopina. Fot. Andrzej Maćkiewicz.