Kompozytorzy / Fryderyk Chopin / Katalog miejsc
Obrowo
Pierwsze wzmianki o wsi Oborowo pochodzą z początku XIV w. W 1564 r. większość Obrowa należała do Mikołaja Działyńskiego. Kolejnymi właścicielami byli Łubieńscy, Tarnowscy i Nałęczowie. Około poł. XVIII w. Obrowo przeszło w ręce rodziny Ramockich. W latach 1808–1842 właścicielem dóbr był Hieronim Ramocki. Z jego córką, Józefą, ożenił się później Dominik Dziewanowski, syn właścicieli Szafarni – szkolny przyjaciel Chopina, nazywany przez kompozytora „Domusiem”.
Obrowo położone jest ok. 32 km od Szafarni. Chopin gościł dwukrotnie w Szafarni w czasie wakacji 1824 i 1825 r. Fryderyk zafascynowany folklorem Ziemi Dobrzyńskiej chłoną zwyczaje ludowe na każdym kroku. W jego listach Obrowo pojawia się w kontekście tzw. okrężnego, czyli urządzanego przez gospodarza na zakończenie żniw poczęstunku dla żniwiarzy. Tak oto Fryderyk opisał jedną ze scen w „Kuryerze Szafarskim” z 24 sierpnia 1824 r.: „Dnia 20 m. i r. b. w Obrowie było okrężne. Cała wieś, zgromadzona przed dworem, szczerze się weseliła, szczególniej po wódce, dziewki piskliwym semitoniczno-fałszywym głosem znaną piosnkę wyśpiewywały:
»Przede dworem kaczki w błocie:
Nasza Pani w samym złocie.
Przede dworem wisi sznurek:
Nasz jegomość kieby nurek.
Przede dworem wisi wąż:
Nasza panna Maryanna pójdzie za mąż.
Przede dworem leży czapa:
Nasza pokojówka kieby gapa«”.
W ten sposób Fryderyk jako zbieracz tekstów piosenek ludowych i opisów zwyczajów wyprzedził o ponad 30 lat Oskara Kolberga, autora monumentalnego dzieła „Lud. Jego zwyczaje, sposób życia, mowa, podania, przysłowia, obrzędy, gusła, zabawy, pieśni, muzyka i tańce”.
Również rok później, latem 1825 r. Chopin wziął udział w okrężnym, tym razem w Szafarni. Z zachowanego opisu samego kompozytora wiemy, że nie tylko przyglądał się zabawie ale brał w niej czynny udział tańcząc, a nawet akompaniując na basetli ludowemu skrzypkowi grającemu do tańca. Były to bezcenne doświadczenia dla młodego kompozytora, który mógł w ten sposób poznawać folklor niejako z pierwszej ręki, jako żywą tradycję.
Szczęśliwie zachował się do dzisiejszych czasów klasycystyczny dwór w Obrowie, w którym przebywał kompozytor. Obecnie mieści się tam Urząd Gminy. Budynek został wzniesiony na przełomie XVIII i XIX w. W 2004 r. odsłonięto kamienną płytę upamiętniającą pobyt Chopina w tym miejscu.
Z zachowanego listu z 1842 r. Ludwiki Jędrzejowiczowej do Fryderyka, wiemy, że siostra kompozytora utrzymywała kontakt z Ramockimi i gościła u nich w Obrowie w drodze powrotnej z kuracji w Ciechocinku.
-
Dworek w Obrowie. Fot. Andrzej Maćkiewicz.