Kompozytorzy / Fryderyk Chopin / Katalog miejsc

Warszawa

Bez wątpienia jednym z najważniejszych miejsc związanych Fryderykiem Chopinem jest Warszawa, miasto w którym kompozytor spędził pierwszą połowę swojego życia (1810–1830). Po narodzinach syna w Żelazowej Woli 1 marca (22 lutego?) 1810 r. Chopinowie przenieśli się na stałe do Warszawy. Powodem przeprowadzki było objęcie przez Mikołaja Chopina posady nauczyciela języka francuskiego w Liceum Warszawskim.

Chopinowie początkowo zamieszkali w kamienicy przy ul. Krakowskie Przedmieście 7 (wówczas nr 411), gdzie w lipcu 1811 r. przyszła na świat druga siostra Fryderyka, Izabella (obecnie pod tym adresem mieści się Księgarnia im. Bolesława Prusa). W niedługim czasie powiększonej rodzinie przydzielono służbowe mieszkanie, prawdopodobnie na drugim piętrze w prawej części głównego korpusu budynku pałacu Saskiego, który był wtedy siedzibą Liceum (pozostałością jest kolumnada stanowiąca Grób Nieznanego Żołnierza na placu marszałka Józefa Piłsudskiego).

Na początku 1817 r. Liceum przeniesiono w związku z czym Chopinowie przeprowadzili się do pałacu Kazimierzowskiego (dziś siedziba rektoratu Uniwersytetu Warszawskiego). Zamieszkali w prawej oficynie (patrząc na front pałacu) na drugim piętrze. Po przedwczesnej śmierci najmłodszej siostry Fryderyka, Emilii, w 1827 r. rodzina przeniosła się ponownie, tym razem do pałacu generała Wincentego Krasińskiego (budynek znajduje się naprzeciw Uniwersytetu, obecnie siedziba Akademii Sztuk Pięknych). Państwo Chopinowie wynajęli mieszkanie na drugim piętrze w oficynie, w lewym skrzydle pałacu. To stąd wyruszył kompozytor 2 listopada 1830 r., opuszczając ojczyznę i nie wiedząc jeszcze, że do niej już nie powróci.

Warszawie zawdzięcza Chopin swoją edukację muzyczną. Gdy tylko rodzice zauważyli muzyczny talent syna, postanowiono, że będzie uczył się gry na fortepianie u Wojciecha Żywnego. Mając niespełna 8 lat Fryderyk mógł już się pochwalić skomponowanymi na fortepian dwoma polonezami: B-dur oraz g-moll. Ten drugi został nawet opublikowany w grudniu 1817 r. w sztycharni nut księdza Izydora Cybulskiego mieszczącej się na ul. Przyrynek. We wrześniu 1823 r., po latach domowej nauki, Chopin został uczniem IV klasy Liceum Warszawskiego. Po ukończeniu Liceum (1826) wstąpił w szeregi studentów Szkoły Głównej Muzyki działającej w ramach Uniwersytetu Warszawskiego. W tym czasie szkołą kierował Józef Elsner, który już wcześniej udzielał Fryderykowi prywatnych lekcji w zakresie muzycznych przedmiotów teoretycznych. W ocenie końcowej przy nazwisku Chopina zapisał: Szczególna zdatność – geniusz muzyczny.

Fryderyk od najwcześniejszych lat był zapraszany przez warszawskie salony. Duże znaczenie miał pierwszy publiczny występ podczas koncertu charytatywnego zorganizowanego przez Warszawskie Towarzystwo Dobroczynności w pałacu Radziwiłłowskim w lutym 1818 r. Pogłoski o niesamowitym talencie dotarły również do wielkiego księcia Konstantego, który często zapraszał Fryderyka na koncerty do swojej siedziby (najpierw w pałacu Brühla, później do Belwederu). Każdy chciał gościć Chopina w salonie, zapraszali go Czartoryscy, Radziwiłłowie, Zamoyscy, Czetwertyńscy, Potoccy.

Fryderyk był również utalentowany aktorsko i jako młodzieniec chętnie brał udział w amatorskich przedstawieniach teatralnych urządzanych w salonie rodziców lub u rodzin przyjaciół. Staranne wychowanie otrzymane w domu rodzinnym oraz ogłada towarzyska wyniesiona z warszawskich salonów, to wszystko ułatwiło mu później nawiązywanie kontaktów z arystokracją paryską.

Warszawa była miejscem w którym Chopin przeżył swoją pierwszą młodzieńczą miłość. W kwietniu 1829 r. poznał Konstancję Gładkowską, uczennicę Konserwatorium w klasie śpiewu. Był to początek młodzieńczej fascynacji, której muzyczny ślad znajdziemy w Larghetcie z Koncertu f-moll op. 21.

Ostatni koncert Chopina w Warszawie miał miejsce 11 października 1830 r. w Teatrze Narodowym, który wówczas mieścił się na placu Krasińskich. Fryderyk wykonał z orkiestrą swój Koncert e-moll a także Fantazję A-dur op. 13. Wyjeżdżając 2 listopada 1830 r. (cztery tygodnie przed wybuchem powstania listopadowego) nie wiedział, że już nigdy nie powrócił do Warszawy. Po śmierci kompozytora w 1849 r., zgodnie z jego ostatnią wolą, siostra Ludwika, przywiozła serce brata z powrotem do miasta jego młodości. Spoczęło ono w kościele Świętego Krzyża na Krakowskim Przedmieściu. W ten sposób Chopin symbolicznie powrócił do Warszawy.

Miejsce Kategoria
Antonin Dwory / Pałace / Zamki
Belweder Występy
Bielany, klasztor ojców Kamedułów Kościoły / Miejsca kultu
„Botanika” Inne
Brochów Kościoły / Miejsca kultu
Cukiernia Lourse’a Kawiarnie
Dom Dmuszewskiego Mieszkania
Dom Dziewanowskich Mieszkania
Duszniki Zdrój Hotele / Zajazdy
Gdańsk Hotele / Zajazdy
Golub Inne
„Honoratka” Kawiarnie
Hotel Wileński Hotele / Zajazdy
Kalisz Inne
Kamienica Jana Böhma Mieszkania
Kikół Dwory / Pałace / Zamki
Konserwatorium Występy
Kościół ewangelicko-augsburski Świętej Trójcy Kościoły / Miejsca kultu
Kościół Panien Wizytek Kościoły / Miejsca kultu
Kościół pw. Świętego Krzyża Kościoły / Miejsca kultu
Kowalewo Dwory / Pałace / Zamki
Kozłowo Dwory / Pałace / Zamki
Kraków Inne
Księgarnia Antoniego Brzeziny Wydawcy / Księgarnie
Księgarnia Dal Trozza Wydawcy / Księgarnie
Księgarnia Franciszka Klukowskiego Wydawcy / Księgarnie
Księgarnia Magnusa Wydawcy / Księgarnie
Mieszkanie Alfonsa Brandta Mieszkania
Mieszkanie Dominika Magnuszewskiego Mieszkania
Mieszkanie Fryderyka Skarbka Mieszkania
Mieszkanie Gładkowskich Mieszkania
Mieszkanie Jana Matuszyńskiego Mieszkania
Mieszkanie Kolbergów Mieszkania
Mieszkanie Marcela Celińskiego Mieszkania
Mieszkanie Maurycego Mochnackiego Mieszkania
Mieszkanie rodziców Józefa Reinschmidta Mieszkania
Mieszkanie Stefana Witwickiego Mieszkania
Mieszkanie Wojciecha Żywnego Mieszkania
Muzeum Fryderyka Chopina Inne
Obory Kościoły / Miejsca kultu
Obrowo Dwory / Pałace / Zamki
Ojców Inne
Pałac Błękitny Dwory / Pałace / Zamki
Pałac Brühla Występy
Pałac Czapskich/ Krasińskich Dwory / Pałace / Zamki, Występy
Pałac Jabłonowskich Dwory / Pałace / Zamki
Pałac Kazimierzowski Mieszkania
Pałac Namiestnikowski Występy
Pałac Pruszaków Dwory / Pałace / Zamki
Pałac Saski Mieszkania
Pałac Staszica Dwory / Pałace / Zamki
Pieskowa Skała Inne
Plebania Kościoła pw. św. Jadwigi w Milanówku Inne
Płock Inne
Poczta Saska
Inne
„Pod Kopciuszkiem” i „Dziurka” Kawiarnie
Pomnik Fryderyka Chopina, Muzeum Łazienki Królewskie Inne
Poturzyn Dwory / Pałace / Zamki
Powązki Cmentarze
Poznań Inne
Resursa Kupiecka „Stara” Występy
Rogatki Wolskie Inne
Rościszewo Dwory / Pałace / Zamki
Salon Kickich Dwory / Pałace / Zamki
Sanniki Dwory / Pałace / Zamki
Skład instrumentów Buchholtza Inne
Ślizgawka Inne
Sochaczew Inne
Sokołowo Dwory / Pałace / Zamki
Strzyżew Dwory / Pałace / Zamki
Szafarnia Dwory / Pałace / Zamki
Sztycharnia księdza Izydora Józefa Cybulskiego i Antoniego Płacheckiego Edukacja
Teatr Narodowy Występy
Toruń Inne
Turzno Dwory / Pałace / Zamki
„U Brzezińskiej” Kawiarnie
Ugoszcz
Dwory / Pałace / Zamki
Waplewo Dwory / Pałace / Zamki
Warszawa Inne
Warszawskie Towarzystwo Dobroczynności Występy
„Wiejska Kawa” Kawiarnie
Wieliczka Inne
Wrocław Występy
Żelazowa Wola
Mieszkania
Żychlin Dwory / Pałace / Zamki