Kompozytorzy / Fryderyk Chopin / Katalog miejsc
Księgarnia Franciszka Klukowskiego
Na rogu Długiej i Miodowej działała w czasie warszawskiej młodości Chopina jedna z najważniejszych księgarń muzycznych – skład znanego i przedsiębiorczego wydawcy Franciszka Klukowskiego. Klukowski, poza składem na Długiej, miał jeszcze w Warszawie swoją litografię i sztycharnię, nadto dzięki bogatym kontaktom handlowym z edytorami z Wiednia, Lipska, Bonn i Petersburga dysponował bogatą, niezmiernie aktualną ofertą wydawnictw nutowych.
Zapewne właśnie u Klukowskiego kupiony został koncert Fryderyka Kalkbrennera, który nastoletni Chopin prezentował w Szafarni, o czym pisał w liście z roku 1824: „Dnia 15 Sierpnia r. b. na zgromadzeniu muzycznym w Szafarni, złożonym z kilkunastu osób i półosóbek, popisywał się J. P. Pichon; grał koncert Kalkbrennera (…)”. Był też Klukowski wydawcą utworów młodo zmarłego, zdolnego pianisty Aleksandra Rembielińskiego (o którym w 1825 r. opowiadał Chopin Jasiowi Białobłockiemu, że „gra na fortepianie tak, jakem jeszcze nikogo nie słyszał”), w składzie na Długiej wreszcie mógł Fryderyk dokonać zakupu dla Białobłockiego 2 arii z opery Wolny strzelec ułożonych na głos z tow. gitary przez J. Rywackiego, sprzedawanych od 1826 r. przez Klukowskiego po 2 złote: „Jedyną pobudką do pisania w dniu dzisiejszym – niby to sroży się Chopin w liście z 8 stycznia 1827 r. – jest usprawiedliwienie się z podejrzenia lub posądzenia, jakie by paść na mnie mogło z powodu owych pozostałych u mnie pieniędzy. (…) – Oto kupiłem Ci za nie dwie arie z Frejszyca, z których powinieneś być kontent. Są one wprawdzie na głos kobiecy, śpiewa ich Kurpińska i Aszpergerowa, ale że wiem, a przynajmniej sobie wystawiam, jak tam musisz cienko śpiewać, moje drogie życie, kiedy Cię noga zaboli (o której nic nie wiem), więc właśnie dla Ciebie będą dobre. – Transponuj ich sobie oktawę niżej niż sam śpiew, a właśnie będzie tenorowy głos, taki, jak Ty masz, ile sobie przypominam. – To oboje kosztuje złotych 2 (…)”.
Nie ograniczając się do nut, publikował także Franciszek Klukowski inne druki wokół muzyki. Jeden z wydanych przezeń podręczników muzycznych, Polsko-niemiecką krótką naukę poznania harmonii czyli generałbasu w najłatwiejszy sposób Karola Antoniego Simona z 1823 r., Fryderyk Chopin miał w swojej biblioteczce.
-
Ulica Długa 19. Miejsce gdzie znajdowala się Księgarnia Franciszka Klukowskiego. Fot. Waldemar Kielichowski.
-
Ulica Długa. Miejsce gdzie znajdowala się Księgarnia Franciszka Klukowskiego. Fot. Waldemar Kielichowski.
-
Ulica Długa, róg Miodowej. Miejsce gdzie znajdowala się Księgarnia Franciszka Klukowskiego. Fot. Waldemar Kielichowski.