Kompozytorzy / Fryderyk Chopin / Katalog miejsc
„Pod Kopciuszkiem” i „Dziurka”
W nieistniejącym już dziś pałacu Teppera przy ulicy Miodowej – zniszczonym podczas II wojny światowej i nigdy nieodbudowanym ze względu na zaplanowany w tym miejscu tunel Trasy W-Z – na parterze i półpiętrze mieściły się dwie kawiarnie: „Pod Kopciuszkiem” i „Dziurka” (ta druga zwana tak dlatego, że prowadziły do niej wyjątkowo maciupeńkie drzwi).
Sam pałac został wzniesiony w stylu klasycystycznym w drugiej połowie XVIII w. przez znanego warszawskiego bankiera Piotra Fergussona Teppera, w 1822 r. zaś na licytacji zakupił go bogaty kupiec Mikołaj Grabowski, późniejszy teść młodzieńczej miłości Chopina Konstancji Gładkowskiej.
Na parterze w kawiarni „Pod Kopciuszkiem” chętnie przesiadywali aktorzy Teatru Narodowego, muzycy, dyrygenci, literaci i dziennikarze. Nastroje były głównie konserwatywne, a wśród rozmówców przeważali zwolennicy obozu klasyków. Grono stałych bywalców słynęło ze sporów i dyskusji na temat bieżących wydarzeń życia kulturalnego stolicy. „Chciałbym być u Kopciuszka – pisał w marcu 1830 r. Fryderyk Chopin po swoim koncercie w Teatrze Narodowym – aby słyszeć debata, jakie się musiały toczyć o moją osobę”.
Pół piętra wyżej w kawiarni „Dziurka” – nazywanej również „Dziurką Marysi” – przesiadywali przedstawiciele młodego pokolenia romantyków, wśród nich studenci i młodociani artyści, tacy jak około dwudziestoletni Chopin. To najprawdopodobniej właśnie tutaj – a nie, jak dawniej uważano, w pobliskiej kawiarni „Honoratka” – przed wybuchem powstania listopadowego obradowali radykałowie zrzeszeni w Towarzystwie Patriotycznym.
-
Plan nieistniejącego już dziś Pałacu Teppera. Fot. Zbiór celnieyszych gmachów miasta stołecznego Warszawy : częścią z natury zdjętych, a częścią podług istniejących planów rysowany i litografowany przez Leonarda Schmidtnera. Mazowiecka Biblioteka Cyfrowa.
-
Ulica Miodowa i Trasa W-Z. Miejsce gdzie znajdowały się ”Pod Kopciuszkiem” i ”Dziurka”. Fot. Waldemar Kielichowski.
-
Ulica Miodowa. Miejsce gdzie znajdowały się ”Pod Kopciuszkiem” i ”Dziurka”. Fot. Waldemar Kielichowski.