Kompozytorzy / Fryderyk Chopin / Katalog miejsc
Mieszkanie Alfonsa Brandta
Wspominając krąg znajomych Fryderyka Chopina z czasów warszawskich Ferdynand Hoesick napomyka też po trosze o szkolnych kolegach młodego kompozytora. „W jednym z listów do Jana Matuszyńskiego – notuje zatem Hoesick – pisał Chopin w zakończeniu co następuje: »Magnusia, Alfonsa i Reinszmidka ucałuj. Jeżeli będzie można, każ się któremu do Twego listu przypisać«. Przez Magnusia miał tu Chopin na myśli Dominika Magnuszewskiego, przez Alfonsa rozumiał Alfonsa Brandta, »Reinszmidkiem« zaś był Józef Reinszmitt [sic!], szwagier Magnuszewskiego, ożeniony z jego siostrą. Alfons Brandt, krewniak rodziny Lindów, a Fryderyka kolega z ławy szkolnej, studjował medycynę w uniwersytecie warszawskim. Bardzo się lubili z Chopinem”.
Rzeczywiście znajdujemy także w innych listach Fryderyka dowody szczególnej sympatii dla młodego Brandta – a w liście do Alfonsa Norberta Kumelskiego z Paryża do Berlina czytamy nawet: „Alfons uczy się medycyny — łatwo o niego się dopytać. — Jak znajdziesz, ucałuj, bo to jeden z moich najbliższych przyjaciół”.
Alfons Jan Fryderyk Brandt, urodzony w 1812 r., a zmarły w 1846, wraz z Fryderykiem uczył się w Liceum Warszawskim, był też wśród towarzyszy podróży Chopina do Krakowa, Wieliczki, Wiednia, Pragi i Drezna w 1829 r. Po ukończeniu średniej szkoły Alfons, podobnie jak jego ojciec i dziadek, poszedł na studia medyczne (poprzedziwszy je dwuletnimi studiami przyrodniczymi na Wydziale Filozofii). Po upadku powstania listopadowego wyjechał z Warszawy i naukę kontynuował w Berlinie, gdzie uzyskał doktorat z medycyny. Powróciwszy na ziemie polskie Brandt zajmował ważne stanowiska, m.in. jako lekarz naczelny Ordynacji Zamoyskiej w Szczebrzeszynie oraz akuszer gubernialny warszawski i ordynator w szpitalu Dzieciątka Jezus w Warszawie. Zmarł w czasie epidemii tyfusu w 1846 r., niosąc pomoc mieszkańcom stolicy. Żonaty z Anną Krystyną Marianną z domu Lessel (siostrą architekta Józefa Lessla, budowniczego Warszawy) miał z nią jednego syna, Józefa Brandta, w przyszłości znanego malarza obrazów batalistycznych i rodzajowych.
-
Mieszkanie Alfonsa Brandta. Fot. Waldemar Kielichowski.
-
Mieszkanie Alfonsa Brandta. Fot. Waldemar Kielichowski.