Kompozytorzy / Witold Lutosławski / Katalog miejsc
San Francisco
Kiedy Witold Lutosławski przyjechał z żoną do San Francisco w 1962 roku w ramach „goodwill tour” zorganizowanej przez Departament Stanu, melomanom w tym mieście jego nazwisko nie było zupełnie obce, rok wcześniej bowiem miejscowa orkiestra symfoniczna wykonała Koncert na orkiestrę z inicjatywy gorącego propagatora tego utworu, Stanisława Skrowaczewskiego. 30 lat później dzieło zabrzmiało po raz wtóry, teraz pod batutą samego kompozytora.
Po raz pierwszy Lutosławski stanął na podium dyrygenckim w San Francisco w 1986 roku. Poprowadził wówczas Chain 3, skomponowany dla filharmoników na ich jubileuszowy, 75. sezon. Honorarium kompozytorskie przeznaczył na stypendia dla młodych polskich kompozytorów, pozwalające im na studia na Zachodzie – słabość niewymienialnej złotówki ogromnie utrudniała podejmowanie nauki poza granicami Polski.
Kontakt Lutosławskiego z muzykami San Francisco Symphony Orchestra był znakomity. Kiedy przyjechał tutaj w styczniu 1993, by wspólnie z nimi świętować swoje 80. urodziny, orkiestra zaskoczyła go, grając Happy Birthday w aranżacji naśladującej styl jego muzyki. A po koncercie, nim publiczność opuściła salę, Anthony di Bonaventura wykonujący solową partię w Koncercie fortepianowym, poderwał słuchaczy i zaintonował ten urodzinowy toast, porywając za sobą publiczność.
-
80. urodziny Witolda Lutosławskiego. Zbiory prywatne Gabrieli i Marcina Bogusławskich.
-
80. urodziny Witolda Lutosławskiego. Zbiory prywatne Gabrieli i Marcina Bogusławskich.
-
Louise M. Davies Symphony Hall. Fot. J. Ash Bowie. (creative commons)
-
Stanisław Skrowaczewski. Fot. Steffen Wurzel. (creative commons)
-
Wnętrze Filharmonii w San Francisco (Louise M. Davies Symphony Hall). (creative commons)