Kompozytorzy / Witold Lutosławski / Katalog osób

Peter Pears

Peter Pears (1910 -1986) – angielski tenor, dysponujący głosem o jasnej barwie. Jego wykonania cechowała wielka biegłość i szeroka skala ekspresji. Od 1937 roku związany z Benjaminem Brittenem, który uważał go za idealnego interpretatora swoich utworów i z myślą o nim napisał szereg pieśni, utworów koncertowych oraz role tenorowe swych oper. Pears zasłynął jako znakomity wykonawca muzyki dawnej (Bach, Schütz, Purcell) oraz pieśni romantycznej (Schubert, Schumann).

Z myślą o Peterze Pearsie Witold Lutosławski skomponował Paroles tissées do słów Chabruna. Kompozytor wspomina: "Była to bardzo pamiętna dla mnie współpraca. To był artysta wielkiego kalibru. Poznałem go, gdy występował na Warszawskiej Jesieni. Britten grał wówczas na fortepianie. Po występach Peter Pears zwrócił się do mnie z zapytaniem, czybym napisał utwór dla niego. Zabrałem się do tego z dużym zapałem i przyjemnością".

Prawykonanie Paroles tissées odbyło się 20 czerwca 1965 roku na Festiwalu w Aldeburgh z udziałem Petera Pearsa i pod dyrekcją Witolda Lutosławskiego.

"Gdy występowaliśmy razem po raz ostatni, w Saint-Louis, miał sześćdziesiąt osiem lat. Śpiewał wtedy najlepiej pod każdym względem – i wokalnie, i muzycznie było to bezwzględnie najlepsze wykonanie" – wspominał Witold Lutosławski w rozmowie z Zofią Owińską. (kt)