Kompozytorzy / Witold Lutosławski / Katalog osób

Solveig Kringlebotn

Norweska śpiewaczka, sopran, właść. Solveig Kringlebotn, ur. w 1963 r., studiowała w Norweskiej Akademii Muzycznej oraz w Królewskiej Akademii Operowej w Sztokholmie, i tam też rozpoczęła karierę sceniczną.

Witold Lutosławski, usłyszawszy ją na Zamku Królewskim w Warszawie, opowiadał później: "Jej recital zrobił na mnie wielkie wrażenie. Zdałem sobie sprawę, że jest to wymarzony typ głosu i interpretacji do mojego nowego utworu". Utworem tym był cykl pieśni z orkiestrą Chantefleurs et Chantefables do słów Roberta Desnosa. Jego prawykonanie z udziałem norweskiej śpiewaczki, z Orkiestrą Symfoniczną BBC pod dyrekcją kompozytora, odbyło się 8 sierpnia 1991 roku na londyńskich Promsach i zostało przyjęte entuzjastycznie.

Koncert ten stał się punktem zwrotnym w karierze Solveig Kringlebotn, która jest odtąd zaliczana do grona czołowych śpiewaczek skandynawskich i występuje na najważniejszych scenach i estradach koncertowych. Z nie mniejszym aplauzem przyjęła ją warszawska publiczność we wrześniu 1991 roku, gdy wykonała partię solową podczas polskiej premiery Śpiewokwiatów i śpiewobajek na koncercie finałowym XXXIV Warszawskiej Jesieni, również pod dyrekcją kompozytora. Kringlebotn nagrała pieśni Lutosławskiego pod batutą Daniela Hardinga. (kt)