Kompozytorzy / Witold Lutosławski / Katalog osób

Ursula Holliger

Ursula Holliger (1937–2014) – szwajcarska harfistka, po studiach w Bazylei i Brukseli wygrała Międzynarodowy Konkurs Harfowy w Izraelu, co otworzyło jej drogę na estrady świata. Występowała jako solistka z czołowymi orkiestrami Europy i Ameryki, dokonała wielu nagrań, m.in. premierowych rejestracji dwóch koncertów na skrzypce i harfę Louisa Spohra. Często występuje z mężem, zwłaszcza w repertuarze współczesnym. Wielu kompozytorów napisało dla Heinza i Ursuli Holligerów utwory na obój i harfę.

Jest wśród nich Witold Lutosławski, który pozostając pod wrażeniem sztuki wykonawczej Heinza Holligera, zamierzał skomponować dla niego koncert obojowy. Przyznawał jednak, że napisanie utworu na instrument melodyczny było wówczas dla niego trudnym zadaniem. Ostatecznie na prośbę muzyka plany uległy zmianie i powstał Koncert podwójny na obój i harfę, dedykowany małżeństwu Holligerów. Prawykonanie utworu odbyło się 24 sierpnia 1980 r. w Lucernie z udziałem Heinza i Ursuli Holligerów oraz Collegium Musicum pod dyrekcją Paula Sachera, który zamówił utwór u Lutosławskiego. W następnym miesiącu artyści wykonali to dzieło w Warszawie pod dyrekcją kompozytora.

Po raz ostatni wspólnie z mężem wykonała Koncert podwójny Witolda Lutosławskiego podczas Festiwalu Muzyki Polskiej w Krakowie w lipcu 2013. (kt)