Kompozytorzy / Witold Lutosławski / Katalog osób

Esa-Pekka Salonen

Fiński dyrygent i kompozytor, ur. w 1958 r. Po studiach w Akademii im. Sibeliusa w Helsinkach i debiucie w 1979 r. uważał się wciąż głównie za kompozytora. Zmieniło się to w 1973 r., gdy koncert z Orkiestrą Philharmonia w Londynie (z III Symfonią Mahlera), uwieńczony wielkim sukcesem, zapoczątkował jego międzynarodową karierę. W następnych latach współpracował z Orkiestrą Radia Szwedzkiego, Orkiestrą Philharmonia, orkiestrą Avanti i London Sinfonietta. W 1984 r. poprowadził pierwszy koncert z Orkiestrą w Los Angeles, którą następnie kierował w latach 1992-2009. Obecnie stoi na czele Orkiestry Philharmonia. Eksponowane miejsce w jego repertuarze zajmuje muzyka współczesna, którą często łączy z klasyką XX w., nie zaniedbując jednak twórczości wcześniejszych epok.

Artysta jest wielkim entuzjastą zarówno osoby jak i muzyki Witolda Lutosławskiego. Jego pełne ekspresji interpretacje utworów polskiego kompozytora cechuje przejrzystość faktury, wrażliwość na barwę i wyrazistość formy. Ma w repertuarze wiele utworów Lutosławskiego, zarejestrował m. in. Koncert na orkiestrę, Koncert wiolonczelowy, Symfonie: II, III i IV oraz dzieła wokalne. W 2006 r. został uhonorowany medalem Towarzystwa im. Witolda Lutosławskiego "Za znaczący wkład do poznania twórczości Witolda Lutosławskiego".

Na rok jubileuszu Lutosławskiego dyrygent zaplanował wysmakowane programy, łączące utwory polskiego kompozytora z dziełami Debussy'ego, Ravela i Beethovena. Z Orkiestrą Philharmonia poprowadzi serię koncertów w Londynie, a także wystąpi w Warszawie, Hiszpanii i Japonii. W londyńskiej Royal Festival Hall zainauguruje obchody stulecia urodzin kompozytora koncertem z udziałem Krystiana Zimermana. (kt)