Kompozytorzy / Witold Lutosławski / Katalog osób

Krystian Zimerman

Pianista, ur. 5 grudnia 1956 r. w Zabrzu, uczeń Andrzeja Jasińskiego od początku nauki aż do dyplomu Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Katowicach (1976). W 1975 r. w błyskotliwym stylu został zwycięzcą IX Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Od tej chwili datuje się jego międzynarodowa kariera, która potwierdziła jego przynależność do światowej elity pianistycznej. Zimerman występuje z czołowymi orkiestrami, nagrywał pod batutą Herberta von Karajana, Leonarda Bernsteina, Seiji Ozawy, Pierre'a Bouleza, Kiryła Kondraszyna, Simona Rattle'a. Niezadowolony ze sposobu traktowania przez dyrygentów partii orkiestrowych w koncertach Chopina, zaproponował ich własną wizję, powołując do życia Polską Orkiestrę Festiwalową. W 1999 r., z okazji 150. rocznicy śmierci Chopina, odbył z zespołem historyczne tournée po Europie i Stanach Zjednoczonych, dokonując również rejestracji obu koncertów dla Deutsche Gramophon.

Wielką troską Zimermana jest także ukazywanie światowej publiczności najwartościowszych dzieł muzyki polskiej - specjalny projekt poświęcił Grażynie Bacewicz, jest też gorącym propagatorem muzyki Witolda Lutosławskiego. "Na moje dyskretne zapytanie, czy nie zechciałby skomponować koncertu fortepianowego, twórca odpowiedział: Napiszę, napiszę na pewno, bo już od wielu lat noszę w sobie rozmaite pomysły" – relacjonuje Zimerman w rozmowie z Tadeuszem Kaczyńskim. Kompozytor od dawna nosił się z myślą napisania Koncertu fortepianowego, najpierw z myślą o sobie jako wykonawcy, później – dla Witolda Małcużyńskiego. "Nie taję, że nader silną inspiracją był fakt, że Krystian Zimerman był tym utworem ogromnie zainteresowany i w różny sposób dawał mi tego dowody – opowiadał Lutosławski Elżbiecie Markowskiej. Stanowiło to wielką zachętę i trafiło na szczęśliwy moment, kiedy mój język muzyczny był już dostatecznie kompletny, bym takiemu zadaniu mógł podołać."

Koncert fortepianowy powstał na zamówienie Festiwalu w Salzburgu i jest dedykowany Krystianowi Zimermanowi. Jego prawykonanie odbyło się 19 sierpnia 1988 roku w Salzburgu, solistą był Krystian Zimerman, Orkiestrą Symfoniczną Radia Austriackiego dyrygował kompozytor. Od tego czasu pianista wielokrotnie wykonywał utwór, który należy do szczególnie ważnych w jego repertuarze. Zimerman przywiązuje wielką wagę do Roku Lutosławskiego i planuje udział w wykonaniach Koncertu Lutosławskiego m.in. w Paryżu, Londynie i Berlinie. (kt)