Kompozytorzy / Witold Lutosławski / Katalog osób

Pinchas Zukerman

Pinchas Zukerman (ur. 1948) izraelski skrzypek, jedna z najwybitniejszych osobowości wiolinistyki naszych czasów. Nowojorski debiut w r. 1963 zapoczątkował jego karierę o wyjątkowym rozmachu. Zukerman występuje też jako altowiolista i dyrygent oraz prowadzi działalność pedagogiczną. W latach 1980-87 był dyrektorem muzycznym Saint Paul Chamber Orchestra, obecnie kieruje National Arts Centre Orchestra w Ottawie.

W 1984 roku na życzenie Orkiestry Kameralnej St. Paul Witold Lutosławski skomponował Partitę na skrzypce i fortepian dla Pinchasa Zukermana i stale współpracującego z nim pianisty Marca Neikruga. Obaj artyści wykonali ja po raz pierwszy 18 stycznia 1985 roku.

W komentarzu w programie Warszawskiej Jesieni Lutosławski napisał m. in.: „Utwór składa się z pięciu części, z których głównymi są pierwsza, trzecia i piąta. Części druga i czwarta to jedynie krótkie interludia, grane ad libitum. (…) Trzy główne części nawiązują, przynajmniej pod względem rytmu, do osiemnastowiecznej tradycji muzyki instrumentalnej. (…) Pod względem harmoniki i melodyki Partita należy do tej samej grupy ostatnich moich kompozycji, co III Symfonia i Łańcuch I.”