Kompozytorzy / Witold Lutosławski / Katalog osób
Ewa Pobłocka
Ewa Pobłocka – pianistka, kameralistka, pedagog, profesor na Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy.
Jest laureatką I nagrody na Międzynarodowym Konkursie im. Giovanniego Battisty Viottiego w Vercelli (1977), Złotego Medalu na Międzynarodowym Festiwalu Młodych Laureatów w Bordeaux (1979) i V nagrody oraz nagrody Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków Fryderyka Chopina na 10. Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina (1980).
Ewa Pobłocka już trzykrotnie nagrała na płytach Koncert fortepianowy Lutosławskiego: w 1995 roku na płycie CD Accord (Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach dyrygował kompozytor), w tej samej wytwórni trzy lata później (Orkiestrą Filharmonii Narodowej dyrygował Kazimierz Kord) oraz w roku 2013 w wydawnictwie Bearton (Sinfonię Varsovię prowadził Jerzy Maksymiuk). Ponadto wraz z Ewą Podleś pianistka zarejestrowała Pięć pieśni do słów Kazimiery Iłłakowiczówny (CD Accord).
Ewa Pobłocka przywróciła również życiu koncertowemu zapomnianą, wczesną Sonatę fortepianową kompozytora, wielokrotnie w ciągu ostatnich lat włączając ją do programów swoich recitali. O utworze Ewa Pobłocka mówiła w rozmowie z Anną Skulską: „Najwięcej problemów stwarza trzecia część, ponieważ jej forma przypomina nieco «rozlane» nokturny Faurégo. Bardzo ciekawa jest druga część, która zawiera dwa wątki. Jednym z nich jest recytatyw barokowy, a drugim – motyw impresjonistyczny. To jakby dwie różne postaci tej samej opery”.
W tym wywiadzie artystka tak mówiła o Witoldzie Lutosławskim i jego muzyce: „Pamiętam atmosferę domu państwa Lutosławskich, gdzie było niewiele sprzętów, ale każdy mebel miał swoje specjalne miejsce i każdy był przedmiotem użytkowym. Zapamiętałam jeden z obrazów, do którego powracam jeszcze dziś. To obraz Stajudy pod tytułem Strefa. Na zielono-niebieskim tle, jakby przeźroczystym, są zarysowane drzewa. Za każdym razem, kiedy patrzę na ten obraz, utwierdzam się w przekonaniu, że słyszę (widzę) muzykę Lutosławskiego jako błękitną. Ale to nie znaczy, że jest zimna. Dotyczy to nie tylko Koncertu fortepianowego, ale muzyki Lutosławskiego w ogóle”.
5 października 2013 roku w Warszawie Ewa Pobłocka otrzymała Medal Roku Lutosławskiego za wybitny wkład w upowszechnienie muzyki i wiedzy o kompozytorze. (sw)