Kompozytorzy / Witold Lutosławski / Katalog osób

Simon Rattle

Simon Rattle (ur. 1955) — angielski dyrygent i popularyzator muzyki, dyrektor artystyczny orkiestry Berliner Philharmoniker. W Polsce znany jako gorący wielbiciel i propagator twórczości Karola Szymanowskiego oraz Witolda Lutosławskiego.

Simon Rattle urodził się w Liverpoolu. Ukończył Royal Academy of Music w Londynie. Pomiędzy rokiem 1980 a 1998 był dyrygentem City of Birmingham Symphony Orchestra. W 1994 Królowa Elżbieta II uhonorowała go tytułem szlacheckim Sir. We wrześniu 2002 roku został następcą Claudio Abbado na stanowisku dyrektora muzycznego orkiestry Berliner Philharmoniker.

Na swoim koncie ma ponad 70 płyt nagranych dla wytwórni EMI Classics, w tym serię odkrywczych interpretacji muzyki Karola Szymanowskiego. Od wielu lat dyryguje najważniejszymi orkiestrami symfonicznymi na świecie, prowadzi również zespoły grające na instrumentach historycznych – od ponad dwudziestu lat regularnie współpracuje z Orchestra of the Age of Enlightenment,

W sezonie 2012/2013 Sir Simon Rattle zaprogramował w Filharmonii Berlińskiej cykl koncertów z muzyką Witolda Lutosławskiego, sam prowadząc wykonania III Symfonii, Koncertu fortepianowego (z Krystianem Zimermanem), Koncertu podwójnego, Koncertu wiolonczelowego, Preludiów i fugi oraz II Symfonii.

W wywiadzie dla Polskiego Radia tak wspominał Witolda Lutosławskiego: „Był patrycjuszem, arystokratą, dżentelmenem. Ale było dla mnie jasne, że pod tą powłoką drzemie wulkan. Był najbardziej cywilizowanym, posiadającym najlepsze maniery kompozytorem. W tworzonej przez niego muzyce odnajdziemy te cechy, co nie oznacza, że nie ma w niej mroku, agresji i przemocy. (…) To ktoś, za kim ogromnie tęsknię”.

20 kwietnia 2013 roku w Berlinie Sir Simon Rattle otrzymał Medal 100-lecia urodzin Witolda Lutosławskiego za wybitny wkład w upowszechnienie muzyki i wiedzy o kompozytorze. (sw)