Kompozytorzy / Witold Lutosławski / Katalog osób

Adrian Thomas

Adrian Thomas — (ur. 1947), angielski muzykolog i kompozytor. Studiował w Nottingam, Cardiff oraz Krakowie, m. in. u Bogusława Schaeffera. Wieloletni, obecnie emerytowany profesor uniwersytetów w Belfaście i Cardiff, jest wybitnym znawcą nowej muzyki polskiej i autorem wielu prac na jej temat. Do najwyżej cenionych należą książki: Bacewicz: Chamber and Orchestral Music, Górecki (wydana po angielsku i po polsku), Polish Music since Szymanowski, w przygotowaniu jest monografia Koncertu wiolonczelowego Witolda Lutosławskiego.

Wiedzę o muzyce polskiej upowszechnia także jako wykładowca gościnny w Europie i USA, prelegent, dyrygent, autor audycji radiowych, komentarzy do nagrań i koncertów (m. in. Promsów 2013), inicjator poświęconych jej wydarzeń, jak wystawa The hidden composer Witold Lutoslawski and Polish Radio (Londyn, 1997) czy obejmujący cała Wielką Brytanię festiwal Polska!, zorganizowany w 1993 roku (kierował wówczas działem muzycznym BBC) i podkreślający przypadające wówczas okrągłe rocznice urodzin Lutosławskiego, Góreckiego i Pendereckiego. W swych pracach nie tylko przedstawia publiczności zachodniej twórczość kompozytorów polskich, ale także umieszcza ją w kontekście historii politycznej, zwłaszcza „czarnej dekady” powojennego socrealizmu. „Na początku mojej fascynacji muzyką polską był Lutosławski - jego muzykę usłyszałem po raz pierwszy w roku 1968.” – wspominał Adrian Thomas w rozmowie z Beatą Bolesławską. Już jako student dyrygował wspólnie z kolegą angielskim prawykonaniem Trois poèmes d’Henri Michaux.

Za zasługi dla muzyki polskiej Adrian Thomas został uhonorowany m. in. Nagrodą Związku Kompozytorów Polskich (1989), Orderem Zasługi dla Kultury Polskiej (1996) i Medalem Towarzystwa im. Witolda Lutosławskiego za rok 2004, a 24 stycznia br. otrzymał Medal Stulecia Urodzin Witolda Lutosławskiego. (kt)