Kompozytorzy / Witold Lutosławski / Katalog osób

Paul Sacher

Paul Sacher (1906–1999), szwajcarski dyrygent i muzykolog, propagator muzyki dawnej i współczesnej, mecenas sztuki. Studiował u Feliksa Weingartnera w rodzinnej Bazylei, w 1926 r. założył Bazylejską Orkiestrę Kameralną, a w 1933 r. – Schola Cantorum Basiliensis w celu badania muzyki dawnej i dawnych praktyk wykonawczych. W 1941 r. powołał do życia Collegium Musicum w Zurychu. Na jego zamówienie powstało ponad 200 dzieł czołowych twórców, m.in. Bartóka, Beria, Brittena, Dutilleux, Hindemitha, Honeggera, Malipiera, Franka Martina, Strawińskiego czy Ryszarda Straussa.

Witold Lutosławski zadedykował artyście z okazji jego siedemdziesiątych urodzin Wariację Sacherowską na wiolonczelę, napisaną z inicjatywy Mścisława Rostropowicza, a także utwory skomponowane na zamówienie Sachera – Koncert podwójny, Łańcuch II oraz Interludium.

„W przypadku utworów dla Paula Sachera są to dedykacje nie tylko mecenasowi, ale także przyjacielowi, człowiekowi bliskiemu – wyznał Witold Lutosławski Zofii Owińskiej. – Jest to człowiek niezwykły, cechuje go niesłychana świeżość umysłowa i uczuciowa. I jest zdolny do entuzjazmu, co stanowi niesłychaną rzadkość”.

W 1989 r. Paul Sacher wystąpił z inicjatywą zakupu rękopisów Lutosławskiego, dzięki czemu spuścizna kompozytora jest przechowywana w archiwum Fundacji Paula Sachera w Bazylei. (kt)