Kompozytorzy / Witold Lutosławski / Katalog osób

Mario di Bonaventura

Mario di Bonaventura (ur. 1924) amerykański dyrygent i pedagog, propagator muzyki współczesnej. Studiował kompozycję u Nadii Boulanger i dyrygenturę u Igora Markévitcha. prowadził Lauderdale Symphony Orchestra i Julliard Contemporary Music Ensemble. W latach 1962-1974 działał w Dartmouth College w stanie New Hampshire, gdzie kierował również letnim festiwalem muzyki współczesnej — Congregation of the Arts (1963-1970), na który zapraszał wybitnych kompozytorów, często prowadząc premiery ich utworów. W 1966 r. gościem festiwalu był Witold Lutosławski.

„Mario di Bonaventura jest jednym z moich naprawdę bardzo serdecznych przyjaciół – wyznał kompozytor Zofii Owińskiej. — Zawsze interesował się moimi utworami. Był kierownikiem bardzo dobrego festiwalu w New Hampshire. Kiedyś mnie zaprosił, żebym przed dwa tygodnie był composer in residence. Wykonano tam szereg moich utworów, dyrygowałem nimi ja sam lub di Bonaventura, jego główny dyrygent festiwalu. Tak się zawiązała nasza przyjaźń. Preludia i fugę napisałem na jego prośbę, pierwotnie dla tego właśnie festiwalu, który w międzyczasie przestał istnieć.” Prawykonanie tego utworu odbyło się 12 października 1972 r. w Weiz pod Grazem w ramach festiwalu Styryjska Jesień, Orkiestrę Kameralną Radia i Telewizji w Zagrzebiu poprowadził Mario di Bonaventura.

Ważne miejsce w repertuarze dyrygenta zajmuje III Symfonia Lutosławskiego. Dyrygował m. in. jej pierwszym wykonaniem w Polsce 30 września 1984 r. na koncercie zamykającym Warszawską Jesień. (kt)